• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Technologia informacyjna i mnemotechniki

Doba trwa 24 godziny, a ilość czasu spędzonego przy książkach, nie zawsze jest gwarancją sukcesu. Trzeba zatem zacząć ten czas efektywniej wykorzystywać. Z pomocą przychodzi współczesna technologia. Połączenie jej z technikami szybkiego uczenia pozwala przyspieszyć proces uczenie się. Poniżej przedstawiamy krótki opis metod pozwalających zwiększyć szybkość uczenia się, czyli słynnych mnemotechnik.

Pierwszą techniką, o której chcemy wspomnieć, to technika haków. Polega na zapamiętywaniu informacji, dzięki skojarzeniu ich z wcześniej utrwalonymi elementami – cyframi. Haki to kolejne reprezentacje cyfr, skorelowane z odpowiednimi skojarzeniami. Po prostu układamy historyjkę, np. 1 – ptak, 2 – drzewo, 3 – dom, 4 – kosa, 5 – trawa. Chcemy zapamiętać np. ciąg liczb: 32145. Każdą cyfrę kojarzymy z odpowiednim hakiem, czyli będzie to brzmieć np. tak: Dom stoi obok drzewa. Ptak usiadł na kosie, którą koszono trawę.

Kolejną techniką zapamiętania ciągu elementów w określonej kolejności, jest łańcuchowa technika skojarzeń. Aby zapamiętać ciąg słów, warto każde z nich skojarzyć z jakąś śmieszną sytuacją lub zmysłem. Najważniejsze, by zapamiętać pierwszy element łańcuszka, ponieważ bez niego nie odtworzy się całości. Korzyść z tego jest taka, że do zapamiętania mamy tylko jeden element początkowy.

Następnym sposobem jest tworzenie notatek, podkreślanie słów kluczowych, używając do tego różnych kolorów, robiąc przy tym rysunki, tzw. mapy myśli, w których wykorzystuje się ważne do zapamiętania pojęcia kluczowe. Badacze już dawno stwierdzili, że mózg nie zapamiętuje w sposób linearny, dlatego ważne jest wykorzystywanie obrazków, nawet dźwięków i zapachów – nie tylko samych słów.

Ważne jest również powtarzanie materiału, który został wcześniej opanowany, w następujących odstępach czasowych:
– od razu, czyli już po pierwszej próbie zapamiętania,
– po jednej godzinie,
– na drugi dzień,
– po tygodniu.

Oprócz tego, istotnym elementem nauki jest relaks, po którym łatwiej powrócić do nauki, która okazuje się bardziej efektywna, niż przed odpoczynkiem.

Kolejnym warunkiem skutecznego uczenia się, jest umiejętność wybierania i sortowania informacji istotnych, z obszernego materiału do zapamiętania.

Współczesnemu uczniowi z pomocą przychodzą technologie informacyjne. Przygotowując się do lekcji, młodzież bardzo często korzysta z zasobów Internetu. Niestety nie wszystkie materiały przygotowane są w sposób profesjonalny. Starszej młodzieży polecamy stronę: www.fizyka-kursy.pl Autorzy strony przygotowali kompletne zestawy wykładów, materiałów powtórkowych oraz bardzo interesujący „Niezbędnik”. Dużą zaletą jest oprawa graficzna materiałów. Wykorzystano kolory pozytywnie wpływające na proces nauki. Każdy kurs składa się z około 8 nagrań, a każde z nich ma 20-30 minut, dzięki czemu pomiędzy nagraniami można robić sobie przerwy wspomagając tym samym proces zapamiętywania. Z materiałów zamieszczonych online można korzystać, siedząc w swoim ulubionym fotelu, o najbardziej dogodnej dla siebie porze dnia.

Zespół Fizyka-kursy tworzą:

Żaneta Krawiec

Michał Doliński

Marcin Doliński

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY