• Kategoria: Archiwum
 • Data:

Kino Dzieci 2015 – Zanurzmy się w filmie!

Dziewięć dni filmowej fiesty, 70 wspaniałych tytułów, 18 miast w Polsce. Na widowni: dzieci, rodzice i dziadkowie. Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się po raz drugi, od 26 września do 4 października pod hasłem „Zanurzmy się w filmie!”. Jego organizatorem i pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

WIELKIE ŚWIĘTO FILMÓW DLA NAJMŁODSZYCH.

Kino Dzieci to okazja obejrzenia najlepszych filmów tworzonych z myślą o małej publiczności (4-12 lat). W programie tytuły wyprodukowane w Europie i na świecie w ciągu ostatnich kilku lat, nagradzane i oklaskiwane na międzynarodowych festiwalach. Filmy aktorskie, animacje, krótkie i długie metraże. To produkcje, których brakuje na co dzień w polskich kinach – mądre opowieści, dopracowane estetycznie, przedstawiające świat i jego wyzwania z dziecięcej perspektywy.

OGÓLNOPOLSKI ZASIĘG.

Pierwsza edycja Kina Dzieci przyciągnęła w całej Polsce ponad 11 tys. widzów. Fani dobrego kina docenili nową inicjatywę Stowarzyszenia Nowe Horyzonty przyznając festiwalowi WDECHĘ PUBLICZNOŚCI – nagrodę „Gazety Co Jest Grane” dla wydarzenia roku 2014.

Po ubiegłorocznym sukcesie Kino Dzieci rozszerza zasięg. Tym razem festiwal zagości w osiemnastu miastach, m.in. Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu. W Warszawie w dwóch kinach: Muranowie i Praha.

PRZEDE WSZYSTKIM KONKURS.

W każdym z festiwalowych miast pokazanych zostanie osiem konkursowych filmów. Trzon sekcji stanowią aktorskie fabuły: trzymające w napięciu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Brom”; „Jill i Joy” – opowieść o magii, którą można odnaleźć w codziennym życiu; „Wojna na deski” o przyjaźni i rywalizacji oraz wzruszająca holenderska produkcja „Życie według Nino”, do której scenariusz napisała Polka Urszula Antoniak.

W zestawie konkursowym znalazły się także: „Magiczne święta Kacpra i Emmy”, ciąg dalszy opowieści o parze rezolutnych norweskich przedszkolaków oraz nagrodzona na Berlinale opowieść
o uzdrawiającej mocy prawdy „Mamo, kocham cię”. Zestaw uzupełniają dwie znakomite animacje „Hokus, pokus, Albercie Albertsonie” na podstawie bestsellerowej serii książek Gunilli Bergström
oraz „Chłopiec i świat” (odkrycie prestiżowego Annecy International Animated Film Festival).

KWIATY PAPROCI DLA NAJLEPSZYCH.

Sekcję konkursową oceniać będą dwa profesjonalne jury: dziennikarzy i reżyserów. Swojego faworyta wybiorą także widzowie w ogólnopolskim głosowaniu. Twórcom najlepszych tytułów wręczone zostaną festiwalowe laury – Kwiaty Paproci.

RZECZ GUSTU.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy wielka akcja „CZARNO-BIAŁE. Rozmawiamy o estetyce”. To seria interdyscyplinarnych wydarzeń, rozmów, warsztatów, których wspólnym celem jest zainicjowanie debaty na temat kształtowania gustu najmłodszych. Specjaliści z różnych dziedzin szukać będą odpowiedzi na pytanie, jak uczyć maluchy poczucia piękna i harmonii. Co robić,
by w przyszłości dzieci wyrosły na świadomych, wrażliwych odbiorców? Jakich inspiracji im dostarczać? Już w ubiegłym roku Kino Dzieci zaskoczyło widzów oryginalnymi grafikami i plakatami bazującymi na czarno-białej kolorystyce. W tym roku festiwalowi towarzyszy monochromatyczny katalog.

W programie Kina Dzieci mocną reprezentację stanowią wysmakowane wizualnie produkcje jak oklaskiwana na świecie animacja „Chłopiec i świat”. Elementem akcji jest także wystawa prac polskich rysowników, m.in. Marii Ekier, Józefa Wilkonia, Marii Dek, Oli Cieślak i Pawła Pawlaka – „Poszukujemy nowego bohatera” w warszawskiej Stacji Muranów. Znani twórcy stworzyli galerię ludzi, zwierząt, dziwolągów i stworów. Być może któryś z nich zainspiruje polskich filmowców i trafi na duży ekran.

EUROPEJSKIE INSPIRACJE.

Co roku podczas festiwalu prezentowana jest inna kinematografia narodowa. Podczas pierwszej edycji Kina Dzieci gościem specjalnym była Norwegia. Tym razem zobaczymy, jak z dziecięcym kinem radzą sobie Niemcy. Poza najnowszymi produkcjami w programie znalazł się przegląd niezwykłych, przypominających teatr cieni, animacji Lotte Reiniger. Reżyserka przeniosła do filmowego świata słynne bajki: „Calineczkę”, „Śpiącą Królewnę”, „Jasia i magiczną fasolę” i „Złotą gęś”. Podczas festiwalu można je będzie zobaczyć z muzyką na żywo graną przez dzieci. Współorganizatorem sekcji „Wie geht’s dir?” („Jak się masz?”) jest Goethe-Institut.

WIĘCEJ NIŻ FILMY.

Na małych i dużych widzów czeka mnóstwo imprez towarzyszących. Będą warsztaty, filmowe zabawy i zaskakujące spotkania. Festiwal zainauguruje seria filmowych śniadań w rodzinnych kawiarniach Wrocławia i Warszawy. Podczas akcji „Kino Dzieci gra z Legią” zaplanowano pokazy z futbolowym wątkiem, a po projekcjach rozmowy o rywalizacji i fair play ze sportowcami oraz trenerami. Rodzice będą mogli wziąć udział w retro plebiscycie „Kino Dzieci na dobranoc” wybierając najlepszą wieczorynkę ich dzieciństwa. Finał festiwalu to wielki bal przebierańców w warszawskim Muranowie nawiązujący do hasła przewodniego tegorocznej edycji „Zanurzmy się w filmie!”.

SZEROKIE HORYZONTY.

Kino Dzieci to festiwal, który inspiruje do działania i aktywnie poszukuje odpowiedzi na pytanie, dlaczego w Polsce tak mało kręci się filmów dla dzieci. W ubiegłym roku wraz ze startem pierwszej edycji Kina Dzieci ruszyły zainicjowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty warsztaty dla scenarzystów FILMS FOR KIDS.Pro. Trwały rok. Ich efektem są gotowe pomysły na dobre kino dla najmłodszych. Jakie? Można będzie sprawdzić odwiedzając festiwalową „Jurtę opowiadaczy” przed kinem Muranów. Wyzwania stojące przed twórcami dziecięcego kina w Polsce będą także tematem towarzyszącej festiwalowi konferencji „Kręcimy filmem dla dzieci”.

DRUGA EDYCJA – NOWE WYZWANIA

jakubczykMaciej Jakubczyk,
dyrektor Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, szef działu edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty:

Naszą specjalnością są filmy, których twórcy potrafią przyjąć dziecięcą perspektywę, wyczuwają wrażliwość najmłodszych i nie silą się na puszczanie oka do dorosłych. Wręcz przeciwnie, zapraszają wszystkich do świata dziecięcych emocji i nieskrępowanej niczym wyobraźni. Takimi filmami podbiliśmy serca ubiegłorocznej publiczności, takie będziemy pokazywać i w tym roku. Pierwsza edycja Festiwalu Kino Dzieci to było spełnienie marzeń. Udało nam się zrealizować wydarzenie, o jakim od dawna myśleliśmy, a naszym pomysłem na dziecięce kino zarazić tysiące widzów w Polsce. W tym roku przygotowaliśmy jeszcze bogatszy program, a na naszej mapie pojawiły się nowe miasta. Mamy nadzieję, że więcej będzie także fanów naszego festiwalu.

tomkielKamila Tomkiel-Skowrońska,
dyrektorka Festiwalu Filmowego Kino Dzieci:

Pokażemy siedemdziesiąt filmów. Będą wśród nich nominowane do Oscarów animacje „Ja i mój rower” oraz „Boogaloo i Graham”, tytuły wyróżniane podczas Berlinale czy prestiżowych festiwali dziecięcego kina na świecie. Ale poza tymi międzynarodowymi hitami mamy też własne odkrycia, którymi chcemy podzielić się z widzami. W całej Polsce pokażemy sekcję konkursową – osiem bardzo starannie wybranych, świetnych tytułów. Jestem ciekawa, który z nich najbardziej spodoba się polskim widzom. Będą też zestawy filmów krótkometrażowych, panorama przypominająca najlepsze tytuły ubiegłorocznego festiwalu. Fantastycznie zapowiada się przegląd niemieckich produkcji z animacjami Lotte Reiniger na czele. Ale festiwal Kino Dzieci to więcej niż projekcje. W tym roku przygotowaliśmy więcej wydarzeń specjalnych, bo lubimy bawić się kinem i zachęcać do wspólnych rodzinnych przeżyć.

smigielKarolina Śmigiel,
koordynatorka warsztatów FILMS FOR KIDS.Pro i wydarzeń branżowych FF Kino Dzieci:

Ważnym punktem Kina Dzieci będzie finał warsztatów FILMS FOR KIDS.Pro. To pierwszy w Polsce program dla twórców produkcji dla najmłodszych widzów. 12 zespołów (8 polskich i 4 norweskie) złożonych z producenta i scenarzysty przez rok pracowało pod okiem doświadczonych tutorów z Europy. W efekcie powstały nowe scenariusze dziecięcych filmów. To bardzo różne historie: sporą część stanowią filmy obyczajowe, ale jest też musical, historie detektywistyczne oraz polska wersja „Ulicy Sezamkowej”. Podczas festiwalu można będzie posłuchać ich w formie opowieści w „Jurcie opowiadaczy”, która stanie przed Kinem Muranów. Ale mam nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości trafią na ekran i podczas kolejnych edycji Kina Dzieci będziemy mogli zorganizować konkurs filmów polskich, o którym marzę.

***

SEKCJA KONKURSOWA

O laury festiwalu Kwiaty Paproci walczy osiem filmów. Swoją nagrodę przyznają dwa niezależne jury: dziennikarzy i filmowców. Wyróżnienie publiczności otrzyma film, który zdobędzie najwięcej głosów widzów w całej Polsce.

HOKUS-POKUS, ALBERCIE ALBERTSONIE

hokus-pokus

kategoria wiekowa: 4+
animacja
Norwegia, 2013 r.
reżyseria: Toril Kove , scenariusz: Hans Åke Gabrielsson, Tora Berg

Filmowa wersja przygód przedszkolaka znanego dzieciom z serii książek Gunilli Bergström. Ciepła, mądra historia o sztuce odpowiedzialności, którą trudno jest posiąść i dorosłym, i dzieciom. Sześcioletni Albert marzy o psie, ale jego tata nie chce o tym słyszeć. Chłopiec postanawia sam uzbierać potrzebną sumę i kupić pupila. Ma mu w tym pomóc poznany właśnie starszy pan – magik, który potrafi wyczarować pieniądze. Wkrótce okazuje się, że to nie będzie takie proste…

JILL I JOY

jill-i-joy

kategoria wiekowa: 4+
film aktorski
Finlandia, 2014 r.
reżyseria: Saara Cantell,
scenariusz: Sami Keski-Vähälä

Opowieść o przyjaźni i magii, którą znaleźć można w codziennym życiu, będąca adaptacją książki Marjatty Kurenniemi. To historia dwóch dziewczynek, które spędzają razem wakacje. Ignorowane przez zabieganych i zapracowanych rodziców same organizują sobie czas. Zamieszkują w maleńkim domku stworzonym specjalnie dla nich, spotykają barwnych i niezwykłych sąsiadów, wspólnie z nimi przeżywają serię tajemniczych przygód.

MAGICZNE ŚWIĘTA KACPRA I EMMY

magiczne-swieta

kategoria wiekowa: 4+
film aktorski
Norwegia, 2014 r.
reżyseria: Arne Lindtner Næss
scenariusz: Tor Åge Bringsværd, Anne G. Holt

Kolejna odsłona przygód pary przedszkolaków, którą już dawno pokochały norweskie dzieciaki, a polskie poznały dzięki ubiegłorocznemu Kinu Dzieci. Mali bohaterowie wyczekują Świąt Bożego Narodzenia. Emma pisze list do Świętego Mikołaja i prosi o śnieg. Razem z Kacprem starają się zadbać o niepowtarzalną świąteczną atmosferę. Chcą przekonać dziadka, żeby zamiast spędzać Boże Narodzenie w górach ze swoją przyjaciółką Ingą przyjechał do nich. I zrobią wszystko, by osiągnąć cel.

BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. SEKRET RODZINY VON BROM

biuro-detektywistyczne

kategoria wiekowa: 6+
film aktorski
Szwecja, 2013 r.
reżyseria: Pontus Klänge, Walter Söderlund,
scenariusz: Malin Nevander, Peter Arrhenius

Przygody dwójki detektywów powstały na kanwie bestsellerowej serii książek Martina Widmarka (tekst) i Heleny Willis (ilustracje), które od kilku lat zdobywają kolejne tytuły książki roku w Szwecji. Na ekranie zobaczymy Lassego i Maję próbujących odkryć tajemnicę szkatuły ukrytej w krypcie przed ponad dwustu laty przez ekscentrycznego przedstawiciela rodu von Brom.

WOJNA NA DESKI

wojna-na-deski

kategoria wiekowa: 8+
film aktorski
Holandia, 2014 r.
reżyseria: Margien Rogaar,
scenariusz: Margien Rogaar, Tijs van Marle

Jeden z hitów festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w 2014 roku (Buster, Kristiansand, Lucas, Cinekid). Historia dwóch chłopców biorących udział w konkursie na zbudowanie najwyższej wieży, która przeradza się w opowieść o tym, jak łatwo czasem zatracić się w rywalizacji i zaryzykować dla niej przyjaźń. Szczególnie, gdy ma się 12 lat.

CHŁOPIEC I ŚWIAT

chlopiec-i-swiat

kategoria wiekowa: 10+
animacja
Brazylia, 2013 r.
reżyseria: Alê Abreu,
scenariusz: Alê Abreu

Niezwykła animacja przedstawiająca świat z perspektywy dziecka. Nie ma tu dialogów, są wyjątkowe obrazy i muzyka. Film zebrał międzynarodowe nagrody i zachwyty nad oryginalną stylistyką. Jego premiera odbyła się w Ottawie podczas Międzynarodowego Festiwalu Animacji. W uzasadnieniu wyróżnienia dla filmu jury napisało „ponieważ był pełen najpiękniejszych obrazów, jakie kiedykolwiek widzieliśmy”.

ŻYCIE WEDŁUG NINO

zycie-wedlug-nino

kategoria wiekowa: 10+
film aktorski
Holandia, 2014 r.
reżyseria: Simone van Dusseldorp,
scenariusz: Urszula Antoniak

Wyjątkowy film, w którym wzruszająca historia opowiedziana jest z wyczuciem i dużą dozą humoru. Życie ośmioletniego Nino wywraca się do góry nogami, gdy w wypadku ginie jego mama. Nino, jego starszy brat i tata próbują odnaleźć się w pustce, którą po sobie zostawiła. Każdy z nich na swój sposób. Ale trudno im się porozumieć. Dlatego powiernikiem Nino staje się królik Bobby.

MAMO, KOCHAM CIĘ

mamo-kocham-ciekategoria wiekowa: 10+
film aktorski
Łotwa. 2013 r.
reżyseria: Jānis Nords,
scenariusz: Jānis Nords

Zdobywca Grand Prix w sekcji Generarion Kplus na Berlinale i nagrody dla najlepszego filmu na festiwalu filmowym w Zlinie. Historia o tym, jak trudno odbudować więź między rodzicem i dzieckiem oraz opowieść o uzdrawiającej mocy prawdy. 12-letni Raimonds, próbując zatuszować złe wiadomości ze szkoły, wpada w spiralę kłamstw, którą trudno będzie mu zatrzymać…

plakat

NIE PRZEGAP – NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

AKCJA „CZARNO-BIAŁE. ROZMAWIAMY O ESTETYCE”

Jak wyrabiać w dzieciach poczucie estetyki? Jak kształtować ich gusty? Jak na co dzień otaczać się wartościowymi rzeczami? I jaką rolę w tym wszystkim odgrywa kino i sztuki wizualne? Odpowiedzi na te pytania szukać można podczas serii wydarzeń zebranych pod wspólnym hasłem „CZARNO-BIAŁE. Rozmawiamy o estetyce”. Centralnym punktem akcji będzie wielka debata w Kinie Muranów z udziałem m.in. Marty Lipczyńskiej-Gil, Szymona Holcmana, prof. Sławomira Ratajskiego oraz Błażeja Prośniewskiego, Marcina Wichy i Joanny Olech. Widzowie będą mieli okazję oglądać także wystawę prac polskich ilustratorów m.in. Marii Ekier, Józefa Wilkonia, Marii Dek, Oli Cieślak, Karoliny Kotowskiej, Pawła Pawlaka, Gosi Herby i Marianny Oklejak. Jej motywem przewodnim będą postaci, które mogłyby zostać przeniesione z papieru na filmowy ekran. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, podczas których ilustratorzy narysują wspólnie z dziećmi nowych bohaterów, a następnie scenarzyści (m.in. goszcząca na festiwalu Urszula Antoniak oraz uczestnicy programu FILMS FOR KIDS.Pro.Pro) postarają się wymyślić ich losy.

 • Wystawa Poszukujemy nowego bohatera – 26 września-9 października, Stacja Muranów, ul. Andersa 13, wstęp wolny
 • Debata CZARNO-BIAŁE. Rozmawiamy o estetyce – 29 września, Kino Muranów

 FINAŁ WARSZTATÓW FILMS FOR KIDS.PRO

FILMS FOR KIDS.Pro to autorski projekt Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – organizatora Kina Dzieci służący rozwojowi polskiej kinematografii dla najmłodszych. Jego efektem są scenariusze filmów dla dzieci, nad którymi pracowali scenarzyści oraz producenci filmowi z Polski i Norwegii. Podsumowaniem projektu będzie wyjątkowe spotkanie w „Jurcie opowiadaczy”. Tam zabrzmią historie, które wkrótce mają szansę trafić na ekrany. Z myślą o ekspertach, filmowcach, producentach, przygotowano konferencję „Kręcimy filmem dla dzieci”, ale wziąć mogą w niej wszyscy chcący dowiedzieć się, jak powstają najlepsze produkcje dla małych widzów i jak wypełnić tę lukę w Polsce.

 • Jurta opowiadaczy – 3-4 października, plac przed Kinem Muranów, wstęp wolny
 • Konferencja Kręcimy filmem dla dzieci – 1 października, Kino Muranów, wstęp wolny

FILMY LOTTE REINIGER Z MUZYKĄ NA ŻYWO

Okazja obejrzenia klasyki dziecięcego kina – animacji sylwetkowych, których prekursorką była Lotte Reiniger, które porównać można z teatrem cieni. Jako kanwa do wysmakowanych estetycznie opowieści posłużyły słynne bajki, m.in. o Calineczce i Śpiącej Królewnie. Dodatkowy klimat stworzy muzyka grana na żywo przez małych artystów – amatorów. W roli muzyka może wystąpić każde dziecko, wystarczy, że zgłosi się do udziału w warsztatach poprzedzających koncert. Współorganizatorami wydarzenia są Goethe-Institut i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

 • Zestaw krótkich filmów Lotte Reiniger – 3 października, godz. 10, Kino Nowe Horyzonty;
  4 października, godz. 12 Kino Muranów

SPOTKANIA Z GUNILLĄ BERGSTRÖM

Autorka i ilustratorka bestsellerowej, tłumaczonej na kilkadziesiąt języków serii o Albercie Albertsonie przyjedzie na festiwal, by wspólnie z widzami obejrzeć filmową wersję przygód swojego bohatera „Hokus-pokus, Albercie Albertsonie”. Gunilla Bergström spotka się z widzami w Warszawie 26 września. Dziesiątka szczęśliwców, zwycięzców konkursu organizowanego wspólnie z Wydawnictwem Zakamarki, dzień później zje ze słynną pisarką śniadanie.

Książki o Albercie rozeszły się na całym świecie w ponad ośmiomilionowym nakładzie. Kultowa seria liczy ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, m.in. przyznawany przez szwedzki rząd medal Illis quorum za „nowatorską twórczość literacką i ilustratorską znakomicie ukazującą świat z dziecięcej perspektywy”.

 • Otwarcie Festiwalu Filmowego Kino Dzieci: Pokaz filmu Hokus-pokus, Albercie Albertsonie oraz spotkanie z Gunillą Bergström 26 września, Kino Muranów

 KINO DZIECI NA ŚNIADANIE

To festiwalowy rytuał! Kino Dzieci zainauguruje 26 września cykl filmowych śniadań w warszawskich i wrocławskich kawiarniach. To okazja obejrzenia nieprezentowanych dotąd w Polsce krótkich metraży i zabawy inspirowanej filmami. Warto się wybrać, tym bardziej, że paragon podstemplowany w kawiarni uprawnia do zniżki na festiwalowe bilety.

 KINO DZIECI GRA Z LEGIĄ

Seanse organizowane we współpracy z Fundacją Legii. Na ekranie wyjątkowe filmy z wątkami sportowym w tle, po pokazach spotkania z wyjątkowymi gośćmi i rozmowy o przygodach bohaterów, o przyjaźni, sporcie i fair play oraz oczywiście… o piłce.

 • Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele – 26 września, godz. 10.30, Kino Praha
 • Niesforny Bram – 3 października, godz. 11 , Kino Muranów
 • Wojna na deski – 4 października, godz. 12, Kino Praha

KINO DZIECI NA DOBRANOC

Retro plebiscyt na ulubioną dobranockę z dzieciństwa. Dorośli z Warszawy i Wrocławia będą mogli wybrać ukochaną animowaną bajkę, którą chcieliby obejrzeć na dużym ekranie wspólnie ze swoimi dziećmi. Filmy, które dostaną najwięcej głosów, wyświetlone zostaną podczas specjalnego wieczornego seansu „Kino Dzieci na dobranoc” w Warszawie i Wrocławiu.

OFICJALNA STRONA FESTIWALU:

WWW.KINODZIECI.PL

PROFIL NA FB:

WWW.FACEBOOK.COM/KINODZIECI

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY