• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Zabawy w ogrodzie na każdą porę roku

Dzieci uwielbiają spędzać wolny czas w aktywny sposób. Zabawy na świeżym powietrzu nie tylko wpłyną więc na ich zdrowie, ale i sprawią dużo radości. Odpowiednio przygotowany ogród będzie doskonałym miejscem do przeżywania niezwykłych przygód.

W przypadku najmłodszych to właśnie wszelkiego rodzaju zabawy są idealnym sposobem na nudę codziennego życia oraz odkrywanie otaczającego ich świata. Dzięki nim nauka staje się przystępniejsza, natomiast zdobywane informacje łatwiejsze do przyswojenia. Dzieci potrzebują także czasem rozładowania energii, która je rozpiera, a nic nie sprawdzi się w tym wypadku lepiej niż zabawy w ogrodzie. Trzeba jedynie pamiętać, aby urozmaicać pociechom rozrywkę, gdyż to pozwoli uniknąć monotonii i ewentualnego niezadowolenia.

Przedstawiamy naszym zdaniem ciekawe pomysły na ciekawe atrakcje dla najmłodszych, które można organizować przez cały rok w każdym ogrodzie.

Ogród-na-każdą-porę-roku,-czyli-jakie-zabawy-warto-organizować-dzieciom---2

Maluchy (do 3 lat)

Wyprawa do ogrodu to dla najmłodszych dzieci ogromne wyzwanie. Na pewno wszystko będzie je ciekawić, a wiele nowych rzeczy zdoła zadziwić. Pod czujnym okiem rodziców chętnie przyjrzą się owadom, dopiero co wyrosłym roślinkom i innym, ogrodowym żyjątkom. Warto zadbać o to, by dziecko mogło wielu rzeczy dotknąć (chociażby kory drzew, kamyków, wysypanych przy stawie czy piasku). Dużą frajdę sprawi maluchom bez wątpienia puszczanie baniek mydlanych oraz późniejsze obserwowanie, jak fruną wysoko, do nieba.

Kiedy opiekunowie zauważą, że dziecko rozpiera energia, warto nakłonić je do biegania za motylami czy skakania (może na przykład próbować dosięgnąć do najniższej gałęzi drzewa). Świetnie sprawdzi się też udawanie żabek (trzeba jednak pilnować, by w trakcie maluch się nie przewrócił). Taka zabawa w ogrodzie również dostarczy sporo radości.

Warto wybudować piaskownicę, w której najmłodsi będą mogli w cieplejsze dni przesiadywać i lepić babki. Na upał dobre będą kąpiele w niedużych zbiornikach (najlepiej miskach), o ile woda nie okaże się zbyt zimna dla dziecka. Z kolei podczas jesieni dużą fascynację wzbudzą różnokolorowe liście. Maluch bardzo chętnie będzie się nimi obrzucał, segregował je według barw lub skakał w ich sterty. Świetną zabawą dla najmłodszych, jednocześnie wpływająca na ich rozwój, okaże się także rozpoznawanie kształtów znalezionych w ogrodzie kamieni.

Średniaki (4-6 lat)

Dla nieco starszych dzieci zabawy w ogrodzie to także świetny sposób na spędzanie każdej wolnej chwili. Zimą, kiedy ziemię przykryje gruba warstwa śniegu, można zorganizować wspaniałą batalię na śnieżki. Można też położyć się wśród białego puchu i wspólnie z dziećmi odcisnąć na nim kształty orzełków lub aniołków.

Cieplejszą porą warto zachęcić dziewczynki do zbierania kwiatów. Później będą mogły ułożyć z nich piękne bukiety, które postawią w wazonie albo upleść wspaniałe wianki. Tymczasem chłopcy bez wątpienia chętnie zagrają w piłkę lub pobawią się w berka. W ogrodzie doskonale sprawdzi się również zabawa w chowanego – w końcu jest tam pełno miejsc, idealnych na skrytkę dla najmłodszych. Wspaniałym pomysłem okaże się też ciuciubabka lub inna popularna gra dziecięca. Oczywiście, chłopcy też mogą interesować się kwiatami, a dziewczyni ganiać i bawić w chowanego czy ciuciubabkę.

Dzieci, zbierając różnego rodzaju rośliny, mogą tworzyć na pamiątkę zielniki. Rodzice powinni im pomóc przy opisywaniu poszczególnych pozycji, gdyż najmłodsi dzięki temu szybko nauczą się ich nazw. Taka zabawa w ogrodzie przyczyni się także do poszerzenia wiedzy.

Starszaki (7-10 lat)

Większe dzieciaki również mogą ciekawie spędzać czas na zabawach w ogrodzie. Z pewnością chętnie zajmą się własną grządką z warzywami i będą pielęgnować własnoręcznie zasadzone rośliny. W ten sposób nauczą się cierpliwości i opiekuńczości. Dorośli muszą jednak zadbać o to, by nie powierzyć swoim pociechom roślin trudnych w hodowli oraz pokazać, jak posługiwać się narzędziami.

Wyjątkowo ciekawą atrakcją mogą okazać się poszukiwania skarbów. Taka zabawa najlepiej sprawdzi się w dużym ogrodzie, pełnym zakamarków i charakterystycznych obiektów. By zacząć przygodę, rodzic powinien oczywiście przygotować mapę i oznaczyć na niej punkt z miejscem, w którym ukryje wybrany przedmiot. Można również wymyślić dla dzieci inne wskazówki, takie jak ułożone na trasie do celu gałęzie lub zabawa w ciepło-zimno.

Doskonałym pomysłem są wszelkie tory przeszkód. Do ich budowy mogą posłużyć różne przedmioty, takie jak hula-hoop, plastikowe butelki, deski, maty czy sznury. Taka zabawa zagwarantuje pociechom dużo ruchu, co pozwoli zadbać o ich zdrowie i poprawi sprawność fizyczną.

Bez wątpienia wspaniałym miejscem do zabawy dla dzieci stanie się domek na drzewie. Pociechy z radością będą w nim czytać i opowiadać sobie różne historie, co z pewnością rozwinie ich wyobraźnię. Domek może również służyć im za miejsce do kryjówek i schronienie w upalne dni.

Zima to idealna pora na lepienie bałwanów i budowanie śnieżnych fortec. Oprócz tego, doskonałą zabawą mogą stać się także wykonywane patykami rysunki czy układanie na śniegu wyrazów. Interesującą rozrywką dla starszych dzieci stanie się również pokonywanie ułożonych w białym puchu labiryntów ze sznura lub patyków. Pociechy mogą też same wydeptywać sobie ścieżki w śniegu czy budować z odcisków butów ciekawe kształty.

Ogród-na-każdą-porę-roku,-czyli-jakie-zabawy-warto-organizować-dzieciom---1

Nie zapomnij o bezpieczeństwie

Wiadomo, że dzieci nie zawsze zastanawiają się nad konsekwencjami swojego postępowania i lubią próbować nowych rzeczy. Czasem wystarczy nawet chwila nieuwagi, by doszło do nieszczęścia, dlatego warto zawczasu zadbać o ich bezpieczeństwo. Należy dokładnie przemyśleć każdy najmniejszy szczegół w projekcie ogrodu i zagwarantować pociechom przyjazne miejsce do zabawy.

Pierwszą ważną rzeczą jest odpowiedni dobór roślin. Kolorowe, atrakcyjne rośliny aż same się proszą by je skosztować, co może skutkować poważnym zatruciem, a nawet śmiercią. Dzieci oczywiście nie zdają sobie z tego sprawy i często usiłują skosztować z pozoru niewinnych owoców. Pachnące kwiaty przyciągają również owady, takie jak osy czy pszczoły, które mogą użądlić bawiące się beztrosko pociechy. Dobrze więc sadzać takie rośliny w mniej uczęszczanych miejscach ogrodu lub po prostu odgradzać je płotkiem.

Koniecznie należy też zadbać o odpowiednie ogrodzenie. Nieszczelna furtka lub niedomknięta brama w ogrodzie to prawdziwa pokusa dla malucha. Zwłaszcza, kiedy po drugiej stronie ulicy siedzi mały kotek lub różnobarwny motyl akurat wyleci za ogrodzenie. Posiadacze oczek wodnych również powinni pamiętać o tym, że woda stanowi dla maluchów wielką atrakcję, a otaczające ją kamienie bywają naprawdę bardzo śliskie. Dobrze więc ogrodzić je siatką, tak, by dzieci nie miały możliwość zrobienia sobie krzywdy.

Wszelkie huśtawki, drabinki czy zjeżdżalnie również mogą stanowić niebezpieczeństwo dla maluchów. Wysokiej jakości produkty zmniejszają ryzyko wypadków, jednak wiadomo, że podczas ich użytkowania, także nietrudno o wypadek. Dobrze także dobierać wyposażanie placu zabaw dla dzieci adekwatnie do ich wzrostu.

Dzieci miewają nawet tysiąc pomysłów na minutę, dlatego nigdy nie wiadomo, co akurat przyjdzie im do głowy. Osoby dorosłe bardzo dobrze zdają sobie z tego sprawę, dlatego też nie powinny nigdy zostawiać swoich pociech bez nadzoru, nawet w pozornie bezpiecznym ogrodzie.

Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia.
[icon icon=”share” color=”#dd3333″] http://ogrodolandia.pl/dla-dzieci

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY