• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Powrót do przeszłości

Rodzicu, wycisz się i usiądź wygodnie. Znajdź podparcie dla nóg, wygodne położenie dla rąk, głowy i tułowia. Oddychaj powoli w swoim rytmie… wdech – wydech… wdech – wydech.

Wyobraź sobie, że wsiadasz do pociągu. Zajmujesz miejsce w przedziale. Pociąg rusza, za oknem mijają różne krajobrazy. Ten pociąg wiezie Cię do czasów, gdy byłeś nastolatkiem.

Pociąg zatrzymuje się. Wysiadasz. Patrzysz na siebie, masz znów 15 lat. Przyjrzyj się siebie, jak wygląda Twoja twarz, włosy, jak wygląda Twoje ciało? Jak jesteś ubrany? Poczuj jak to jest, mieć znów 15 lat.

Teraz rozejrzyj się wokół. Jest rano. Popatrz, idą koleżanki i koledzy z Twojej szkoły. Co czujesz na ich widok? Dołącz do nich. O czym porozmawiacie? Co oni myślą o Tobie?

Idziecie do szkoły. Wchodzicie do budynku. Widzisz nauczycieli. Co czujesz gdy jesteś w szkole? Zaczyna się lekcja. Jak czujesz się w klasie? Jacy są Twoi nauczyciele? Co Ci w nich przeszkadza? Za co lubisz swoich nauczycieli? Jak nauczyciele Ciebie traktują? Co czujesz, gdy nauczyciel wywołuje Cię do odpowiedzi?

Minęły lekcje, wychodzisz ze szkoły. Idziesz do domu. Zaraz spotkasz się ze swoją rodziną. Z jakimi uczuciami wracasz do domu? O co spytają, gdy wrócisz ze szkoły? O czym chciałbyś z nimi porozmawiać? Jak czujesz się w domu?

Czas Twojej wycieczki powoli się kończy. Idziesz na dworzec, Twój pociąg już czeka. Wsiadasz do pociągu, zajmujesz miejsce w przedziale. Pociąg rusza. Co czujesz opuszczając czas, gdy miałeś 15 lat? Powoli pożegnaj się ze wspomnieniami.

Pociąg zatrzymuje się. Znów jesteś tutaj. Czy zauważyłeś coś istotnego? Może przypomniałeś sobie jakieś zdarzenie, o którym opowiesz swojemu synowi i córce, zanim rozpocznie się nowy rok szkolny?

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY