• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Mieszkanie dla młodych – zmiany w programie

Zakup mieszkania to poważna inwestycja. Dla osób zmuszonych sięgnąć po kredyt bankowy, to również konieczność comiesięcznego wygospodarowania okrągłej sumy z domowego budżetu. Z tego też względu popularnością cieszy się rządowy program wsparcia zainteresowanych posiadaniem własnego mieszkania. Program „Mieszkanie dla Młodych”, bo o nim mowa, pozwala na uzyskanie finansowego wparcia.

Co należy zrobić, by skorzystać z pomocy finansowej oferowanej przez rząd? W ustawie dokładnie zostały wskazane parametry, jakie musi spełnić osoba zainteresowana. Dotyczą one zarówno wieku nabywcy czy maksymalnej ceny za metr kw. nabywanego lokalu mieszkalnego. Ponieważ zakup nieruchomości to inwestycja na wiele lat, warto ją dobrze przemyśleć.

Lokalizacja jest istotna

Podstawową kwestią jest lokalizacja nieruchomości. Ten punkt jest jednym z najważniejszych i dla większości osób zainteresowanym otrzymaniem pomocy finansowych również kluczowym. Wszystko dlatego, że zgodnie z zapisami ustawy, potencjalni nabywcy mogą nabyć wyłącznie nieruchomość z rynku pierwotnego. A deweloperzy najchętniej budują na obrzeżach dużych miast, bo właśnie tam zainteresowanie nowymi inwestycjami jest duże.

Dobrą informacją dla osób zamierzających nabyć nieruchomość w ostatnim kwartale br. powinno być to, że wówczas obowiązywać będzie już nowelizacja ustawy. Dzięki zmianie przepisów zainteresowani będą mogli zakupić nieruchomość również z rynku wtórnego.

Doświadczenie dewelopera

Osoby zamierzające nabyć mieszkanie jeszcze przed wejściem w życie zmodyfikowanych przepisów lub te, które i tak chcą nabyć lokal mieszkalny z rynku pierwotnego, nie powinny zapomnieć o konieczności zapoznania się z doświadczeniem dewelopera. Potencjalny nabywca powinien obejrzeć poprzednie realizacje, poszukać opinii na temat podmiotu, z którym zamierza nawiązać współpracę. Takie rozwiązanie pozwala na zminimalizowanie ryzyka, że inwestycja nie zostanie ukończona.

Poza doświadczeniem dewelopera niezbędne jest szczegółowe zapoznanie się z dokumentacją. Szczególnie ważny jest plan zagospodarowania. Może się okazać, że w planach są inwestycje, których zrealizowanie przyczyni się do spadku wartości nieruchomości nabywcy. Zainteresowanie się planem zagospodarowania powinno wyeliminować zakup lokalu mieszkalnego w okolicy mogącej wkrótce zmienić swój wygląd.

A może pomoc doradcy kredytowego?

Umowa zakupu mieszkania zaprezentowana przez dewelopera czy umowa podsunięta przez pracowników banku to dokumenty, których treść warto skonsultować ze specjalistami. Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się np. do prawnika lub doradcy kredytowego. Również ten drugi może pomóc, bo poza wyliczeniem zdolności kredytowej doskonale wie, pod jakim kątem przeglądać dokumenty, by nie okazało się, że zapisy znajdujące się w nich są niekorzystne dla potencjalnego nabywcy.

Artykuł został opracowany na bazie informacji umieszczonych w serwisie www.mieszkaniedlamlodych.com.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY