• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Kiedy posłać dziecko do przedszkola?

Wysłanie dziecka do przedszkola bywa stresujące: zarówno dla samego malucha, jak i jego rodziców, którzy bardzo często pełni są rozmaitych wątpliwości. Skąd bowiem mieć pewność, że nasze dziecko jest już gotowe na pójście do przedszkola bądź prywatnego żłobka? Czy aby na pewno znajduje się w najodpowiedniejszym do tego wieku? Pytań nie brakuje, ale na szczęście podobnie jest z odpowiedziami.

Na początku warto zaznaczyć, że nie ma jednego uniwersalnego wieku, w którym dzieci powinny iść do przedszkola. Wynika to z tego, że każde dziecko jest inne i zupełnie inaczej przebiega u niego rozwój społeczny – może mieć na to wpływ rodzeństwo dziecka, choć równie dobrze wcale tak być nie musi. Niemniej istnieją pewne ogólne prawidłowości, które wyznaczają tzw. „gotowość przedszkolną”.

Czy dziecko jest gotowe?

Dziecko jest gotowe pójść do przedszkola lub prywatnego żłobka, jeżeli posiada zdolność nawiązywania kontaktów społecznych oraz potrafi samodzielnie załatwiać swoje podstawowe potrzeby – najczęściej ma to miejsce między 3 a 4 rokiem życia, ale wszystko zależy od indywidualnego tempa rozwoju oraz doświadczeń. Dojrzałość dziecka do pójścia do przedszkola można rozpoznać po tym, że dobrze znosi ono nieobecność mamy, potrafi się od niej samo oddalić i nie trzyma się kurczowo jej spódnicy. Ponadto takiemu dziecku nie są obce proste czynności samoobsługowe, np. komunikowanie potrzeb fizjonomicznych, zdejmowanie i podciąganie bielizny, korzystanie z papieru toaletowego, mycie rąk czy samodzielne jedzenie.

Jak przygotować dziecko?

Zmiana środowiska bywa trudnym procesem. Dlatego przed wysłaniem naszego dziecka do przedszkola lub prywatnego żłobka konieczna jest praca nad wzmacnianiem jego kontaktów społecznych. Można to osiągnąć poprzez zachęcanie go do dzielenia się swoimi zabawkami, pozostawania w grupie dzieci, czy wspólną zabawę. Niemniej ważne jest stopniowe oswajanie dziecka z naszą nieobecnością i pokazywanie mu, że pozostawienie bez opieki rodziców nie oznacza wcale nic złego – dziecko musi mieć czas przywyknąć do chwilowej rozłąki, gdyż inaczej będzie to dla niego szokiem. Dla nieprzygotowanego dziecka codzienne rozstania stają się prawdziwą tragedią; do tego stopnia, że podczas pobytu w przedszkolu niektóre maluchy nie chcą wchodzić w kontakty z innymi dziećmi i cały dzień czekają tylko na odbiór przez rodziców.

Istnieje szansa, że mimo podjęcia wszystkich w/w kroków edukacja przedszkolna dalej będzie przerażała i stresowała nasze dziecko – w takim przypadku warto rozważyć jej opóźnienie. Jest to wskazane szczególnie w przypadku maluchów, które w ostatnim czasie przeżyły jakieś traumatyczne wydarzenie, np. rozwód rodziców, śmierć kogoś z rodziny lub długotrwały pobyt w szpitalu. W takiej sytuacji najlepiej poczekać aż dziecko uspokoi się emocjonalnie, gdyż inaczej może ono łączyć pójście do przedszkola z przedłużeniem przykrej sytuacji, co tylko spotęguje poczucie zagrożenia. Inną możliwym rozwiązaniem jest pozostawianie dziecka przez jakiś czas w przedszkolu na dużo krócej.

Hej ho, hej ho, do przedszkola by się szło

Obawy przed powierzeniem dziecka pod opiekę przedszkola lub prywatnego żłobka są czymś naturalnym. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie siebie i dziecka na zbliżające się rozstanie. Dobrze jest np. kilkukrotne odwiedzić z dzieckiem placówkę, do której będzie ono chodziło – pozwoli mu to się oswoić z nieznanym miejscem oraz da czas na zaakceptowanie nowej sytuacji.

Artykuł poleca żłobek Wesołe Koziołki.
Prywatny żłobek Wesołe Koziołki z Poznania oferuje program opieki, wychowania i edukacji oparty na pedagogice Marii Montessori.
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY