• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Co łączy Internet z nożem?

Często można przeczytać informacje o niebezpieczeństwach czających się w Internecie. Warto jednak popatrzeć na pozytywne aspekty Internetu. Portale społecznościowe, czaty, listy dyskusyjne, są wspaniałymi miejscami dla ludzi nieśmiałych, dla tych którzy mają duże problemy z nawiązywaniem kontaktów. Dla osób, które z uwagi na swoją niepełnosprawność lub przewlekłą chorobę mają trudności z wychodzeniem z domu są szansą na rozwijanie zainteresowań, poznawanie innych ludzi i nawiązywanie internetowych przyjaźni

Często mówi się o zagrożeniach płynących z nadużywania Internetu, rzadziej lub wcale o tym, że Internet może mieć wartości terapeutyczne, np. umożliwiając (z zachowaniem pewnego stopnia anonimowości), opowiedzenie o swoich traumach lub dołączenie do internetowych grup wsparcia.

Młodzi ludzie nie potrafią sobie wyobrazić jak wyglądał świat bez kontaktów online, bez komputerów i smartfonów. Rodzice dzisiejszych nastolatków, gdy chcieli skontaktować się z kimś przybywającym daleko – pisali list lub rozmawiali przez telefon. Nastolatki nie potrafią pisać listów, nie rozumieją też romantyzmu związanego z ich pisaniem. Szokująca jest dla nich informacja, że trzeba było czekać kilka dni na wiadomość od kolegi mieszkającego w innym mieście. To nie można mu było zostawić wiadomości na facebooku, albo wysłać smsa? Trzeba zrozumieć, że dla nastolatka Internet jest naturalnym środowiskiem. Dlatego często dla młodych ludzi niezrozumiałe jest straszenie złym Internetem.

Może w takim razie lepiej pokazywać nastolatkom jak pozytywnie wykorzystać możliwości jakie stwarza Internet, zamiast ich straszyć? Jest jednak jeden podstawowy warunek, rodzice muszą się rozwijać, żeby móc towarzyszyć dzieciom w przygodzie związanej z eksploracją Internetu – muszą ten temat ogarniać.

Kilka wieków wcześniej, gdy wynaleziono druk i rozpoczęto drukowanie książek, pojawiły się liczne głosy, że czytanie spowoduje wady i osłabienie wzroku. Podobnie teraz często straszy się Internetem. Internet jest jak nóż – ani dobry, ani zły. Nożem można kogoś zranić, lub pokroić chleb – wszystko zależy od intencji.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY