• Kategoria: Archiwum
  • Data:

W poszukiwaniu Mistrza

Można żyć z dnia na dzień, bez zbędnych refleksji, bez celów dotyczących własnego życia, realizując cudze plany, konsumując dobra. Jednak, gdy uświadomimy sobie wartości jakimi chcemy się kierować, życie nabiera kolorów i smaku. Gdy znajdziemy ważny cel, pojawia się motywacja – piękna energia, nadająca sens naszym działaniom. Silna motywacja sprawia, że nie przejmujemy się porażkami, a przeszkody nie powodują zniechęcenia, lecz mobilizują nas do szukania rozwiązań.

Większość z nas zna stare chińskie przysłowie, które głosi: „gdy uczeń jest gotowy, Mistrz się pojawia…”. Mistrz, nauczyciel, przewodnik, autorytet.

„Człowiek cieszący się autorytetem kieruje się dobrem innych ludzi, troszczy się o nich.”

„Człowiek idzie do celu i odkrywa, że tak naprawdę ważna jest droga. Chce być silny, a przekonuje się, że siła tkwi w słabości, nie liczy na coś, a właśnie otrzymuje to w prezencie.”

„Nieraz wydaje nam się, że skoro ponieśliśmy porażkę, nie warto było próbować. Ale o wiele ważniejsza od porażki jest próba. Bardziej liczy się, że spróbowaliśmy, niż że nie doszliśmy. Próba jest cenniejsza od osiągnięcia celu.”

„Smutek jest przydatny. (…) Smutek, poczucie braku, może podpowiedzieć nam nowe pomysły na życie, nowe rozwiązania.”

„Świat nic sobie nie robi z naszych rozterek i cierpień, dał nam to, co akurat miał pod ręką, i tylko od nas samych zależy wybór drogi i co zechcemy zrobić z naszym życiem. Wygląda na to, że świat też nie wie dokąd iść i co robić, ale trwa, miota się i próbuje. Nie ma celu ani początku, ani końca. A my jesteśmy tylko jego częścią.”

Cytaty pochodzą z książki naszego Mistrza Marka Kamińskiego pt.: „Alfabet”.

Spróbuj chociaż raz … wykuj własny szlak:

[video_embed][/video_embed]

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY