• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Obrona terytorium

Wielu rodziców niepokoi to, że nastolatki nie zawsze przestrzegają zasad i przekraczają swoimi zachowaniami ustalone granice. Istnieje jednak druga strona medalu. Ponieważ w wieku dorastania liczy się przede wszystkim grupa rówieśnicza oraz opinie kolegów i koleżanek, wielu młodych ludzi nie potrafi bronić swoich granic i chronić się przed presją grupy lub przemocą ze strony innych osób.

Dlatego ważne jest aby uświadomić nastolatkowi, że posiada własne terytorium, którego może i powinien chronić. Terytorium człowieka, to jego prywatność i intymność, uczucia, myśli, poglądy, doświadczenia, zdolności, wspomnienia, tajemnice, potrzeby i pragnienia, marzenia, wartości i filozofia życia. Własnym obszarem są też osobiste przedmioty i miejsca, które są ważne dla danej osoby. Terytorium jest również ciało człowieka.

Posiadanie własnego terytorium jest potrzebą każdego człowieka:

  • umożliwia dokonanie samookreślenia (kim jestem?),
  • pozwala odczuć własną odrębność (jak się różnię od innych?),
  • daje podstawę kontaktu z innymi ludźmi (co mogę przyjąć od innych lub im oferować w sferze emocjonalnej, intelektualnej i materialnej?).

Każdy człowiek ma prawo chronić własne terytorium i bronić jego granic. Trzeba uzmysłowić dziecku, że jeśli samo nie zadba o wyznaczenie granic swojego terytorium, to zrobią to za nie inni, może być wykorzystane lub stać się ofiarą przemocy. Świadomość posiadania terytorium i umiejętność jego chronienia dają poczucie autonomii i własnej wartości oraz satysfakcję z bycia sobą w kontaktach z innymi. Mądre dysponowanie własnym terytorium da nastolatkowi poczucie bezpieczeństwa, zaufanie i szacunek do samego siebie.

Należy też zapewnić nastolatka, że jeśli inne osoby naruszają jego terytorium, jeśli czuje się zagrożony, zawstydzony lub bezsilny, gdy nie umie rozwiązać konfliktów lub innych problemów, zawsze może o tym powiedzieć rodzicom i otrzyma ich wsparcie.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY