• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak zachować porządek w pokoiku dla dzieci

Wszyscy doskonale wiemy, że należy uczyć dziecko już od najmłodszych lat, aby dbało o czystość w swoim pokoju. To bardzo ważne, ponieważ jeśli to zaniedbamy to później ciężko będzie go przyzwyczaić do takich odruchów. Tak naprawdę tyczy się to wszystkiego, gdyż dziecko po prostu przejmuje po nas zarówno dobre jak i niestety złe przyzwyczajenia. Zatem jeżeli sami nie damy przykładu swojemu maluchowi to nie możemy tak naprawdę wymagać od niego tego czego sami na co dzień nie robimy. Jak zatem zachęcić naszą pociechę do sprzątania?

W przypadku małego dziecka zabawa jest niezwykle ważna, gdyż dzięki niej prawidłowo się rozwija. Dobrym rozwiązaniem byłoby zatem potraktowanie sprzątania właśnie jako formy zabawy. Usiądźmy z maleństwem w jego pokoju i wraz z nim zacznijmy sprzątać bawiąc się np. w dom. Sama zabawa zbliża nas z dzieckiem i uczy je od razu pozytywnych zachowań. Podświadomie pokazujemy, że zachowanie porządku jest jednym z obowiązków jakie mamy do wykonania w domu. Z czasem z pewnością samo zacznie dbać aby zabawki znajdowały się poukładane na swoim miejscu.

Co jednak jeśli sami nie jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu i uporządkować całkiem bogatej kolekcji skarbów swojego dziecka? Wbrew pozorom może to nie być takie proste. Nie wystarczy przecież ułożenie ich wszystkim w jednym kącie. To raczej nie poprawi wyglądu pokoju. Z pomocą w takich wypadkach przychodzą nam producenci mebli dziecięcych.

Na rynku jest wiele rozwiązań, które ułatwią nam zachowanie porządku w pokoju naszego malucha. Bardzo popularnym rozwiązaniem są specjalne pufy, w których jesteśmy w stanie schować część zabawek. Pufa pełni również rolę siedziska dla dziecka więc jest po prostu praktyczna. Oczywiście wybór kolorów i wzorów jest przeogromny więc nie powinniśmy mieć problemu z dopasowaniem ich do wystroju wnętrza.

Jeśli nasze dziecko jest za małe na takie siedzisko to możemy zakupić coraz bardziej popularne stojące ozdobne torby. Najczęściej są one papierowe, ale można je również dostać z innego materiału. Niezwykle wygodne, miłe dla oka i co najważniejsze bardzo pojemne. W tym przypadku samo dziecko jest w stanie schować swoją ulubioną zabawkę do odpowiedniej torby. Decydując się na zakup kilku możemy nauczyć je chociażby segregacji zabawek, powiedzmy, według ich rodzaju. Z pewnością pozytywnie to wpływa na rozwój dziecka, kiedy samodzielnie jest w stanie rozróżnić, do jakiej torby odłożyć swojego ulubionego misia.

Tak naprawdę wybór organizerów jest ogromny. Nie zawsze muszą to być przecież regały, na których zalegają i kurzą się stare zabawki. Zamiast tego można kupić specjalne worki, w które w łatwy sposób można spakować nieużywane zabawki, odłożyć w kąt, gdzie cierpliwie będą leżały, aż naszemu maluchowi się o nich przypomni.

Jeżeli posiadamy brzdąca, który roznosi swoje skarby po całym domu to również i w tym przypadku jest dobry sposób, aby nauczyć go porządku. Wystarczy chociażby mały drewniany wózek, którym mógłby jeździć po całych mieszkaniu i wrzucać do niego leżące w każdym kącie zabawki. Dla niego to niezła frajda, a dla nas mniej pracy.

Pamiętajmy, że wszystko zależy tak naprawdę od tego, w jaki sposób postanowimy zachęcić naszą pociechę do sprzątania. Przekształćmy je w dobrą zabawę, a efekt końcowy z pewnością niejednego pozytywnie zaskoczy.

mamabu

Artykuł przygotowany przez sklep dla dzieci Mamabu.pl w którym znajdziesz wszystko dla dzieci, niemowląt i przyszłych mam – Wyłącznie z polskich firm.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY