• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak urządzić sypialnię – porady

Osoby, którym naturalnie wielkość mieszkania i liczba pomieszczeń na to pozwala, coraz częściej zagospodarowują jeden z pokoi i urządzają w nim sypialnię. Z racji tego, że jest to przestrzeń niezwykle osobista i przeznaczona wyłącznie dla mieszkańców, zależny nam by była ona maksymalnie komfortowa i przyjazna oraz by sen w niej zamieniał się za każdym razem w przyjemne doświadczenie. Jeśli dysponujemy dość dużym pomieszczeniem, by zmieściło się w nim coś więcej to możemy tu także przechowywać ubrania. Zagospodarowanie sypialni nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się nam wydawać, dlatego poniżej przedstawiamy kilka inspiracji.

Meble

Jak nietrudno się domyślić podstawowy zestaw mebli w sypialni powinien obejmować:

  • duże łóżko,
  • stolik nocny (najlepiej dwa jeśli zasypiamy przy partnerce/partnerze),
  • szafa (jeśli jest dość miejsca to najlepiej duża, szeroka i pojemna),
  • toaletka (kobiety na pewno docenią jej obecność, a mężczyźnie będą mogli przechowywać w niej swoje zegarki oraz spinki do mankietów czy krawatów).

Cały zestaw, jeśli oczywiście starczy nam przestrzeni, można uzupełnić pasującą komodą z dużą ilością szuflad. Ma to oczywiście swoje praktyczne zastosowanie, ze względu na łatwość dostępu do niektórych elementów garderoby oraz do innych rzeczy, które zamierzamy w niej przechowywać. Niektórzy lubią przed snem oglądać telewizję, więc o ile w sypialni nie zabrakło już miejsca to standardowy telewizor 32-u calowy również może się przydać.

Od czego zacząć?

Planowanie każdej sypialni powinno zaczynać się od znalezienia odpowiedniego łóżka. Na tym etapie możemy nie mieć jeszcze pomysłu co do stylu całego pomieszczenia, jednak dostępne na rynku łóżka są zazwyczaj na tyle uniwersalne, że będą pasować do niemal każdej późniejszej stylizacji. Dlatego, by później nie żałować najlepiej zainwestować w proste formy, o klasycznych kształtach, w kolorze drewna, który najbardziej nam odpowiada. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na konkretna aranżację można oczywiście szukać łóżka, które będzie idealnie wpisywało się w nasze wyobrażenia i dopełniało całego klimatu (retro, nowoczesnego, z rzeźbieniami, z baldachimem itp.).

Wystrój

Jak wspomnieliśmy już na samym początku, klimat sypialni oraz wygoda wypoczynku w tej przestrzeni są newralgicznie ważne dla każdego dobrego projektu tego pomieszczenia. To właśnie od naszych decyzji zależy czy jakość snu oraz codzienne funkcjonowanie będzie miłym i komfortowym etapem. Tutaj powinno następować wyciszenie, dlatego zaleca się pomalowanie ścian na delikatne i stonowane barwy (nawet jeśli urządzamy to pomieszczenie w bardzo minimalistycznym i nowoczesnym stylu). Także wszelkie dodatki nie powinny być nachalne i nie rozpraszać uwagi. Najmodniejsze są obecnie aranżacje utrzymane w bieli, szarościach i kolorach niebieskich (błękitach).

Oświetlenie

Ilość światła słonecznego, jakie może wpadać do sypialni kiedy się budzimy, także jest bardzo ważne. O ile posiadamy dość duże okno, nie powinno być z tym większego problemu. Najlepiej jednak by łóżko było ustawione do niego bokiem oraz by zadbać o możliwość zasłonięcia go w dowolnej chwili (np. za pomocą zasłon lub rolet). Sztuczne oświetlenie nie powinno być natomiast zbyt ostre. Sypialnia nie jest pomieszczeniem, gdzie potrzeba mocnego światła. Dobrze jest oczywiście zamontować kilka halogenowych lamp w suficie lub jedną większą, ale najbardziej użyteczne okażą się niemal zawsze małe lampki nocne pozwalające np. na wieczorną lekturę.

Blog-omeblach.pl wsparł nas merytorycznie.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY