• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Huśtawka ogrodowa dla dzieci – jak wybrać komfortowy i bezpieczny model

Chyba każdy z nas wie jak wielką frajdę sprawia huśtawka małym i dużym dzieciom. Taka huśtawka musi zapewniać maluchowi komfort oraz bezpieczeństwo. Poniżej podpowiadamy jak dobrać odpowiedni model do wieku dziecka.

Huśtawka – zabawa i aktywność w jednym

W dzisiejszych czasach huśtawka dla dzieci to jedna z najlepszych możliwych form zabawy połączonej z aktywnością fizyczną. Mogą korzystać z niej nawet niemowlaki, oczywiście pod warunkiem że jest ona odpowiednio dopasowana do umiejętności i wagi maluszka.

Wybierając huśtawkę musimy kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Oznacza to wybór huśtawki, której parametry odpowiadają zdolnościom i wymiarom naszego dziecka. Model powinien również spełniać określone normy wyposażenia jakie znajdziemy na placu zabaw.

Drugim równie ważnym czynnikiem jest wygoda oraz zaaranżowanie odpowiedniej ilości przestrzeni, która pozwoli swobodnie korzystać z huśtawki.

Huśtawka w domu i w ogrodzie

Powinniśmy wybrać odpowiedni model w zależności od tego czy dysponujemy własnym ogrodem, czy do wykorzystania mamy jedynie przestrzeń naszego mieszkania. Dzięki otwartej przestrzeni, przydomowy ogródek daje większe możliwości co do wyboru jednego z wielu modeli huśtawek. Natomiast z huśtawki zamontowanej w domu dziecko może korzystać przez cały rok, bez względu na to jaka pogoda panuje za oknem.

Modele huśtawek

Ilość i różnorodność huśtawek jakie mamy w sklepach do wyboru jest naprawdę spora. Każdy rodzic znajdzie odpowiedni model dopasowany do swego dziecka. Do najpopularniejszych należą:

  • huśtawki drewniane,
  • huśtawki zamykane lub kubełkowe,
  • bocianie gniazdo,
  • huśtawka deska

Huśtawki dla maluszka

Ze względu na ograniczone umiejętności maluszka, przy wyborze huśtawki należy kierować się tym, czy jest ona wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia. Idealnym rozwiązaniem jest huśtawka zamykana lub kubełkowa, której konstrukcja zapobiega wypadnięciu podczas zabawy. Dziecko jest wygodnie umieszczone i zabezpieczone specjalną obręczą. Huśtawki kubełkowe to najczęściej lekkie plastikowe konstrukcje, przeznaczone dla dzieci od kilku miesięcy do 2-3 lat. Z kolei huśtawki zamykane wykonane są z drewna i są przeznaczone do montażu również w domu.

Huśtawki dla starszych dzieci

eżeli mamy pewność co do tego, że naszemu dziecku podczas huśtania nie grozi krzywda, warto pokusić się o model dający większą swobodę.

Klasycznym przykładem jest huśtawka deska, która nie wymaga skomplikowanego montażu. Huśtawka nie posiada oparcia, dzięki czemu dziecku łatwiej jest się rozbujać. Za podparcie służą dwa sznury przymocowane na jej bokach. Dużym plusem jest to, że nie wymaga ona skomplikowanego stelażu – można umieścić ją zarówno w domu jak i na dworze. Równie popularna co zwykła deska jest huśtawka drewniana zawieszona na drewnianym stelażu.

Godna polecenia huśtawka ogrodowa dla dzieci to huśtawka typu bocianie gniazdo. Składa się na nią wygodne, szerokie siedzisko w kształcie koła. Jest to model z którego może korzystać zarówno jedno jak i kilkoro dzieci. Przy wyborze tego typu huśtawki należy dokładnie zapoznać się z parametrami co do maksymalnego obciążenia konstrukcji.

Dla osób, które jeszcze z czasów dzieciństwa pamiętają bujanie się na dużej oponie ciężarowej i pragną wrócić do tych czasów, mamy dobrą wiadomość. W sklepach znajdziemy również bezpieczne huśtawki stylizowane właśnie na tego typu modele.

Bezpieczeństwo – jakie normy powinna spełniać huśtawka

Chcąc zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa powinniśmy sprawdzić, czy dany model huśtawki spełnia odpowiednie wymogi bezpieczeństwa. Do najważniejszych należą z pewnością te określone w normie PN-EN 1176, która odnosi się do bezpiecznego wyposażenia na terenie placów zabaw. Dobrze, jeżeli dana huśtawka posiada dodatkowo europejski certyfikat bezpieczeństwa. W trosce o dziecko warto również odpowiednio zaaranżować otoczenie wokół huśtawki – trawa czy też żwirek na pewno zamortyzują ewentualny upadek.

Wybieramy stelaż oraz siedzisko

Klasyczne stelaże jakie są w sklepach do wyboru to modele wykonane z drewna. Wyróżnia je stabilność oraz wysoka wytrzymałość. Nie należy jednak zapominać o ich odpowiedniej konserwacji, która zapobiegnie ewentualnym zniszczeniom na skutek brzydkiej pogody. Jeżeli zależy nam na tym, aby konstrukcja huśtawki była przede wszystkim solidna, możemy zdecydować się na zakup stelaża wykonanego z metalu – najlepiej aby był on nierdzewny.

Wybierając siedzisko powinniśmy kierować się wiekiem i umiejętnościami dziecka oraz przeznaczeniem huśtawki. Dla młodszych dzieci przeznaczone są jedynie te siedziska, które posiadają odpowiednie oparcie. Z kolei starszym dzieciom możemy zaproponować huśtawkę z siedziskiem standardowym lub takim, które umożliwia robienie akrobacji – mowa tu przede wszystkim o drążkach i kółkach gimnastycznych.

Kilka słów na zakończenie

Wybór bezpiecznej i wygodnej huśtawki to kwestia wzięcia pod uwagę kilku czynników, w tym wieku i umiejętności dziecka, parametrów huśtawki oraz jej przeznaczenia.

Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów do ogrodu, min. huśtawki ogrodowe dla dzieci: http://ogrodolandia.pl/hustawki-dla-dzieci

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY