• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Badminton – gra warta odkrycia!

Chyba każdy z nas grał w dzieciństwie w badmintona, który często był nie tylko zabawą, ale także poważną rywalizacją sportową. Niestety wiele osób zapomina o tym jak dużo radości może przynieść taka gra i w dorosłym życiu rzadko zdarza nam się sięgnąć po rakietkę i lotkę.

Szkoda, bo badminton jest świetnym sposobem na aktywne spędzenie wolnych chwil z przyjaciółmi czy rodziną, ale nie tylko. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na profesjonalne trenowanie badmintona i występy na oficjalnych zawodach.

Historia badmintona

Dokładne określenie momentu w historii, kiedy zrodziła się ta wyjątkowa gra tak naprawdę nie jest możliwe. Pierwsze ślady tego rodzaju aktywności fizycznej znaleziono bowiem w pozostałościach po dawnych cywilizacjach, takich jak chociażby Aztekowie. Z dużą dozą pewności można zatem stwierdzić, iż badminton był znany naszym przodkom od wielu tysięcy lat. Skąd zatem ta nazwa i kiedy uformowała się współczesna wersja gry, którą znamy dzisiaj?

Nazwa badminton pochodzi od nazwy angielskiej posiadłości księcia Beauforta, która znajduje się w pobliżu Bristolu. To właśnie w niej, około roku 1870, odbył się pierwszy pokaz gry, która polegała na przebijaniu nad siatką lotki wykonanej z piór oraz korka, za pomocą rakietki. Kilka lat później udało się już stworzyć ujednolicony zbiór zasad gry w badmintona, a liczba osób zainteresowanych tą nową aktywnością fizyczną stale wzrastała sprawiając, że stała się ona dość popularna.

Obecnie badminton to nie tylko zabawa dla amatorów, którzy traktują go wyłącznie jak dobrą rozrywkę. W związku z tym, że liczne grono fanów tego sportu było zainteresowanych profesjonalnymi treningami już w 1893 roku w Wielkiej Brytanii założono pierwszy Krajowy Związek Badmintona, a następnie w roku 1934 Międzynarodową Federację Badmintona. Pierwsze mistrzostwa świata w tej dyscyplinie miały miejsce w Szwecji w 1977 roku i od tej pory rozgrywane są każdego roku. Natomiast od roku 1992 badminton jest oficjalną dyscypliną olimpijską.

Sprzęt potrzebny do gry w badmintona

Jeśli chcemy poważnie podejść do gry w badmintona, niestety nie wystarczy nam zestaw zakupiony w pierwszym lepszym sklepie z zabawkami czy na bazarku. Taki sprzęt sprawdzi się zapewne podczas wakacji, gdy chcemy zagrać na świeżym powietrzu, ale nie w sytuacji kiedy liczy się precyzja. Od czego zatem zacząć?

Przede wszystkim ważna jest dobra rakieta do badmintona, którą zakupić można w zwykłych sklepach sportowych lub też u specjalizowanych dostawców takiego sprzętu, choć bywa to bardziej kłopotliwe. Początkujący nie muszą od razu kupować tych najdroższych rakiet, gdyż nie będą potrafili dobrze z nich skorzystać, dlatego produkt za 100 albo 200 zł będzie wystarczający.

Kolejna sprawa to oczywiście lotki, których do wyboru mamy dwa rodzaje. Pierwszym z nich są lotki nylonowe, czyli tak zwane plastiki, które są bardzo trwałe i wręcz idealnie nadają się do treningów dla osób początkujących. Dzielą się one na trzy grupy prędkości i w związku z tym zazwyczaj posiadają specjalne oznaczenia różnego koloru, umieszczone z boku korka. Kolor czerwony to lotki najszybsze, niebieski – średnie, a zielony oznacza lotki wolne. Drugi rodzaj lotek to lotki piórkowe, które są znacznie droższe i przede wszystkim mniej trwałe. Ich cena waha się między 60 a 120 zł za 12 sztuk.

Odpowiedni strój

Oprócz sprzętu każda osoba rozpoczynająca treningi powinna się właściwie ubrać. Bardzo ważne są buty, które muszą odpowiednio chronić przede wszystkim naszą kostkę przed skręceniem. Poza tym, ich podeszwa musi być jasna i niebrudząca, a bieżnik butów powinien być przystosowany do gry na hali. Warto w tym przypadku zainwestować więc w buty do badmintona lub squash. Jeśli natomiast chodzi o spodenki i koszulki zawodnik ma dużą dowolność – najważniejsze by nie krępowały one ruchów i były po prostu wygodne.

Obecnie w wielu polskich miastach, takich jak Warszawa, Poznań czy Wrocław, działają kluby badmintona, dlatego warto się z nimi skontaktować poszukując miejsca do trenowania tej dyscypliny.

Materiał stworzony dzięki klubowi Badmintomania! Warszawa, klubowi organizującemu zajęcia badmintona dla dzieci i dorosłych.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY