• Kategoria: Archiwum
  • Data:

4 minuty dla całego życia Twojego dziecka

Tylko 4 minuty codziennego szczotkowania zębów (2 razy dziennie po 2 minuty) wystarczą, by właściwie dbać o zęby. Jednak równie potrzebne, co regularność szczotkowania jest właściwe dobranie szczoteczki czy pasty do zębów. Jak dbać o zęby naszego dziecka, gdy na rynku istnieje tak duży wybór produktów do higieny jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej jest istotna już od narodzin naszej pociechy. Od początku rodzice za pomocą gazika nawilżonego przegotowaną wodą powinni przemywać dziecku dziąsła, policzki oraz język, co zapobiega rozwojowi pleśniawek i drożdżaków. Świetnie sprawdza się silikonowa nakładka na palec, która nie tylko oczyszcza, ale także masuje delikatne dziąsła dziecka. Ważne jest oczyszczanie jamy ustnej po nocnym karmieniu, szczególnie po pojawieniu się pierwszych ząbków. Laktoza zawarta w mleku powoduje, że gorzej zmineralizowane pierwsze mleczne zęby łatwiej ulegają próchnicy. Nauka, kontrola i pomoc rodziców oraz przyzwyczajanie dziecka do szczotkowania zębów ma wpływ na jego późniejsze nawyki higieniczne.

Szczoteczka do zębów to podstawa!

Na rynku dostępne są różnego rodzaju szczoteczki i pasty do zębów w zależności od wieku dziecka. Zatem jaką szczoteczkę i pastę wybrać dla malucha? Nauka szczotkowania ząbków powinna rozpocząć się od szczoteczki manualnej z zaokrąglonymi krawędziami, bardzo miękkim włosiem, malutką główką szczoteczki dostosowanej do małych łuków zębowych dziecka oraz szerokim, antypoślizgowym uchwytem. Fajnym rozwiązaniem dla niemowlaków są szczoteczki masujące dziąsła z gryzakiem, które przyzwyczajają do szczoteczki, a co najważniejsze przynoszą ulgę w czasie ząbkowania poprzez pobudzenie ukrwienia dziąseł i wydzielania śliny. Innym rozwiązaniem może być szczoteczka elektryczna dla dzieci. Powinna być używana pod kontrolą rodziców chyba, że dziecko jest samodzielne i potrafi z niej korzystać. Dostępne są też szczoteczki soniczne dla dzieci już od 0 do 3 lat. Posiadają delikatne włosie, które oczyszcza zęby i masuje dziąsła. Dla niemowlaków od 0 do 18 miesięcy główka szczoteczki sonicznej jest bardzo malutka przez co rodzice bez problemu oczyszczają swoim pociechom ząbki i dziąsła. Szczoteczki te wykonują delikatne drgania przez co nie ma obaw powstania urazu. Dla starszego dziecka powyżej 3 roku życia szczoteczka elektryczna np. firmy oral-b urozmaicona jest w różnego rodzaju melodyjki, naklejki czy kolory zachęcające dzieci do szczotkowania zębów.

Dla najmłodszych pasty do zębów bez fluoru!

W sprzedaży występują specjalnie przystosowane do delikatnej jamy ustnej dziecka końcówki do szczoteczki oral-b z motywami bajkowymi. Przy wyborze pasty do zębów należy zwrócić uwagę na jej skład. Pasty dla dzieci od 0 do 3 lat najlepiej wyprodukowane na bazie rumianku czy lipy, nie zawierające fluoru, konserwantów, parabenów, barwników czy SLS – detergentu dodawanego do środków czystości. Pasty dla dzieci powyżej 6 roku życia powinny już zawierać fluor i ksylitol (cukier brzozowy), które chronią zęby przed działaniem kwasów i próchnicą. Higienę jamy ustnej u dzieci można wspomóc płynami, które w swoim składzie zawierają fluor i przeciwpróchniczy ksylitol. Warto zwrócić uwagę i wyposażyć swoje dziecko w podróżny zestaw higieniczny, który można zabrać do przedszkola, szkoły czy na wycieczkę, przez co dziecko może umyć zęby po zjedzeniu posiłku.

Higiena jamy ustnej dziecka od pierwszych dni jego życia jest ważna dla prawidłowego rozwoju narządu żucia i zdrowych zębów czy nauki i przyzwyczajenia do dobrych nawyków higienicznych. Dostępność na rynku różnego rodzaju szczoteczek manualnych, elektrycznych, past do zębów, płynów czy medycznych smoczków wspierających naturalny i zdrowy rozwój szczęki pozwoli rodzicom dobrać odpowiedni produkt higieniczny do wieku i potrzeb dziecka.

Katarzyna Lenart

Artykuł został przygotowany przez firmę Spadental specjalizującą się w dystrybucji i sprzedaży profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej. W ofercie m.in. Philips Sonicare, Oral B Braun, Waterpik,ROCS, Curaprox, Dr Fresh. Warszawa

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY