
Psychologiczne warsztaty grupowe
Psychologiczne warsztaty grupowe, są bardzo interesującą formą rozwoju kompetencji osobistych i społecznych nastolatków. W czasie zajęć młodzież wzbogaca zdolności interpersonalne, doświadcza emocji, poznaje poglądy swoich rówieśników, uczy się kreatywnie rozwiązywać problemy.
Żeby to zobrazować, przytoczymy fragment prawdziwego spotkania. Prowadzący spotkanie psycholog spytał nastolatków: „Do której godziny, waszym zdaniem, osoba w wieku 15 – 16 lat powinna się bawić na imprezie urodzinowej u przyjaciół?” Usłyszał następujące odpowiedzi:
- Do północy!
- Do rana, tak długo jak się chce.
- Mnie nigdzie nie puszczają, bo zobaczyli na facebooku zdjęcia z ostatniej imprezy.
- Jak idzie ze mną starszy brat, to mogę zostać dłużej, a jak idę sama to muszę wrócić o 22.00.
- Na razie nie mogę wychodzić, muszę poprawić oceny, wtedy mnie puszczą.
- Mnie zawsze odwozi tata i po mnie przyjeżdża, jak mam wracać do domu. Mówię, mu żeby zadzwonił do mnie na komórkę jak przyjedzie, ale on zawsze musi wejść i zobaczyć co robimy. Potem ze mnie w szkole wszyscy się śmieją.
- Ja mogę zostać do 22.30, ale moja mama dzwoni co chwilę. No nie można normalnie się bawić. Chyba więcej z nią gadam przez telefon, niż z przyjaciółmi! Masakra!
Zaczęły się narzekania. Młodzież zaczęła się licytować, kto ma bardziej wymagających rodziców. Tylko jeden chłopiec się nie odzywał, ale wreszcie nie wytrzymał i przerwał wszystkim:
- A ja wam zazdroszczę, bo moim rodzicom jest wszystko jedno gdzie jestem i o której wracam.
… nastała długa cisza.
Od tej ciszy zaczęła się głębsza praca warsztatowa.