• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak nauczyć dziecko angielskiego?

Od września wszystkie pięciolatki w Polsce będą uczyły się języka angielskiego. Już dziś zdecydowana większość dzieci i młodzieży w wieku od 4 do 18 lat uczy się tego języka*. Na co zwracać uwagę, jak motywować dziecko, jak oceniać jego postępy? – oto porady ekspertów Cambridge English: jednostki Uniwersytetu w Cambridge, odpowiedzialnej za certyfikację językową.

Młody człowiek ma naturalną chęć zdobywania wiedzy, należy ją umiejętnie podtrzymywać. Gdy dziecko traktuje przygodę z językiem jak dobrą zabawę, a opiekunowie umiejętnie je motywują i doceniają, wówczas szanse na sukces są największe – mówi Arkadiusz Jaworski, filolog i metodyk nauczania angielskiego, Dyrektor Cambridge English w Europie Północnej.

Kiedy zacząć?

Wcześnie. Badania pokazują, że osoby, które zaczęły się uczyć języka obcego jako dzieci, uzyskują wyższy poziom zaawansowania w dorosłym życiu. Warto od małego wpajać nawyk uczenia się języka: maluch, przebywający w środowisku, w którym rutynowo wykonuje się pewne czynności (np. czyta po angielsku), będzie powielać te zachowania. Dziecko chłonie język obcy w sposób bardzo naturalny – nie musi się go uczyć tak, jak osoba dorosła. Poza tym poznawanie innych kultur wpłynie na jego ogólny rozwój.

Jakie metody dla przedszkolaka?

Bawiąc uczyć – ta recepta wciąż jest aktualna. Maluch najpierw uczy się poznawać świat sensorycznie, następnie nazywać rzeczy, jakie go otaczają. Dlatego metody nauczania muszą być dopasowane do możliwości poznawczych dziecka i jego potrzeb emocjonalnych. Im mniejsze dziecko, tym ważniejsze angażowanie jego zmysłów i tym więcej powinno słuchać i mówić. Zabawy, gry, wierszyki, piosenki, malowanki, puzzle – to naprawdę szeroki wybór. Ćwiczenie czytania i pisania to dopiero kolejny etap. Ważne, by nauka była systematyczna i kładła nacisk na efektywną komunikację. Warto wspólnie poznawać korzyści ze znajomości języka, traktować to jak rodzinną zabawę i miłą formę wspólnego spędzania czasu, podróżować, a przede wszystkim – chwalić i doceniać dziecko.

Nauczyciel: Polak czy native speaker?

Istotne jest nie tyle pochodzenie lektora, ile kompetencje. Dobry nauczyciel ma doświadczenie w pracy z dziećmi i kwalifikacje, poświadczone odpowiednim certyfikatem (np. CELTA lub DELTA). Podczas zajęć wspiera rozwój wszystkich sprawności językowych ucznia: mówienia, rozumienia ze słuchu, czytania, pisania. Natomiast znakiem jakości dla szkół językowych są certyfikaty PASE (Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych) czy znak EAQUALS (Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych).

Materiały edukacyjne: klasyczne czy multimedialne?

Różnorodne, ale zawsze z zaufanego źródła. Pamiętajmy, że ponad połowa Polaków powyżej 14 roku życia nie rozstaje się ze smartfonem. Technologie mobilne z impetem wkroczyły do nauczania języków. Do wyboru mamy ogromną liczbę metod, dla osób w każdym wieku: od rozmaitych gier i aktywności angażujących wszystkie zmysły dzieci (np. autoryzowane przez Cambridge English bezpłatne aplikacje Monkey Puzzles czy Funland), po rozwiązania e-learningowe, multimedialne czy aplikacje na urządzenia mobilne (np. Cambridge English TV na YouTube).

Jak oceniać postępy?

Certyfikat językowy – to obiektywne potwierdzenie umiejętności dziecka, jakości nauczania i zainwestowanych w to środków. Certyfikaty takie, jak Cambridge English: Young Learners, pozwalają na płynne przechodzenie kolejnych etapów językowego zaawansowania. Zarówno na świecie, jak i w Polsce obniża się wiek osób, zdających certyfikaty językowe. O ile jeszcze dekadę temu do egzaminu First Certificate in English przystępowali uczniowie ostatnich klas liceów, o tyle obecnie o Cambridge English: First (bo taką ma dziś nazwę) ubiegają się gimnazjaliści.

[box title=”” border_width=”2″ border_color=”#dd3333″ border_style=”dotted” icon=”certificate” icon_style=”border” icon_shape=”circle” align=”left”]Cambridge English to instytucja tworząca wiodące egzaminy dla osób uczących się języka angielskiego i nauczycieli tego języka, takie jak Cambridge English: First, Cambridge English: Advanced oraz współtworząca egzamin IELTS. Jest częścią Uniwersytetu Cambridge. Co roku ponad 5 mln osób w 130 krajach zdaje egzaminy Cambridge English – certyfikaty są uznawane przez przeszło 20 000 instytucji: pracodawców, uczelni, agend rządowych (w tym 550 w Polsce).

cambridgeenglish[/box]

* „Rodzice dzieci w wieku od 4 do 18 lat o nauce języków obcych”, TNS Polska dla Stowarzyszenia PASE, N=816, kwiecień 2015

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY