• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Trudności w rozpoznawaniu wykorzystania seksualnego

Skutki wykorzystania, doświadczania przemocy lub zespołu stresu pourazowego mogą być identyczne jak objawy zaburzeń psychicznych lub występować w tym samym czasie. Jednocześnie specyfika procesu dojrzewania, np. potrzeba poszukiwania silnych wrażeń, może maskować poważne problemy wynikające z traumatycznych doświadczeń.

Często zdarza się tak, że sprawca nadużyć seksualnych przekonuje małoletnią ofiarę, do utrzymania zdarzeń w tajemnicy lub ofiara boi się i wstydzi ujawnić prawdę, jest przeświadczona że nikt jej nie uwierzy.

Czasem dziecko zniechęca się ponieważ w sposób delikatny dawało już znać o swoich przeżyciach i zostało to zbagatelizowane przez dorosłych.

Może zdarzyć się w przypadku kazirodztwa, że dziecko nie ujawnia prawdy chroniąc system rodzinny przed rozpadem.

Spore trudności, z uwagi na dużą niechęć ofiary do ujawnienia faktów, napotkać można w diagnozowaniu szczególnej formy wykorzystania jaką jest prostytucja nieletnich. Młoda osoba początkowo jest zafascynowana kontaktem z osobą dojrzałą. Czasami ulega manipulacji poprzez prezenty, alkohol czy narkotyki. Coraz częściej dzieje się jednak tak, że nastolatki same szukają kontaktów o tym charakterze. Z badań prof. Jacka Kurzępy, socjologa z wrocławskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, przeprowadzonych wśród gimnazjalistów i uczniów szkół średnich na dolnym Śląsku w 2006 r. wynika, że prostytucji oddają się zarówno nastoletnie dziewczęta, jak i chłopcy, dzieci z domów dysfunkcyjnych, ale także z tzw. porządnych. Należy pamiętać, że nawet gdy kontakty seksualne inicjowane są przez nastolatka, prostytucja nieletnich nadal pozostaje formą wykorzystywania seksualnego i przemocy wobec dzieci. A winą nie należy obarczać dzieci, lecz dorosłych, którzy je wykorzystują.

Innym problemem jest niezdolność do przywołania w pamięci istotnych aspektów urazu u osób, które doświadczają zespołu stresu pourazowego.

Kolejną trudnością jest fakt, iż nie wszystkie osoby które doświadczyły nadużyć bądź przemocy, przejawiają długoterminowe objawy. Wpływ na to ma cały szereg czynników, takich jak: wiek w jakim doszło do traumatycznego przeżycia; rodzaj, nasilenie i czas trwania nadużyć; relacja ze sprawcą (osoba obca czy osoba z rodziny) oraz różnice indywidualne, osobowość osoby pokrzywdzonej.

Bibliografia:

  1.  Kurzępa Jacek, “Prostytucja wśród młodzieży” w „Remedium”, nr czerwiec 2011
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY