• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Sztorm i bunt na pokładzie

Możemy natrafić na poglądy naukowców, którzy wiek dorastania nazywają „łagodną psychozą” lub „adolescencyjnym szaleństwem”. D.A. van Krevelen stwierdził, że: „dojrzewanie to okres życia, który wskutek swojego dezintegracyjnego charakteru sam może sprawiać wrażenie psychozy […] trudno bowiem na tym etapie odróżnić procesy patologiczne od normalnego rozwoju”.

Podniesiony głos, łzy, trzaskanie drzwiami, słowa których się żałuje… dom trzeszczy w posadach, nadciągają burzowe chmury i sztorm. Intensywne emocje, złość, żal, smutek, rozczarowanie. Gdzie twoja mała dziewczynka, która zachwycona wpatrywała się w ciebie, gdzie ten mały chłopiec który z uwagą słuchał wszystkiego co mówisz? A kiedy ty stałeś się wiecznie krytycznym, porównującym, drobiazgowym i czepiającym się rodzicem?

Z zaskoczeniem zauważasz, że twój nastolatek ma przed tobą tajemnice. Na dodatek od jakiegoś czasu oczekuje, że będziesz pukać wchodząc do jego pokoju i ścisza głos rozmawiając przez telefon, gdy znajdziesz się w pobliżu. Zaczyna mieć świat do którego nie masz dostępu. Niechętnie przystaje na twoje propozycje, ciągle podważa twoje decyzje. Młody człowiek w jednych sytuacjach domaga się praw przysługujących dziecku, a w innych oczekuje traktowania jak osoba dorosła.

Ale mamy też dobrą wiadomość, to że oddalacie się od siebie, to naturalny proces.

Ilość i tempo zmian psychofizycznych jakie następują w okresie dorastania, powoduje że nastolatek jest zdezorientowany. Podobnie jest z rodzicami, stawiają coraz wyższe wymagania, oczekują odpowiedzialności, a jednocześnie nie chcą rezygnować z kontrolowania i ingerowania w sprawy córki i syna.  Dodatkowo rodzice pragną ochronić nastolatka przed własnymi błędami młodości stawiając zakazy, a dużo lepiej byłoby podzielić się z dzieckiem własnym doświadczeniem, opowiedzieć o swoich odczuciach i obawach.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY