• Kategoria: Archiwum
 • Data:

Symptomy wykorzystania seksualnego

Istnieją wskaźniki świadczące jednoznacznie o nadużyciach seksualnych w stosunku do dzieci i młodzieży, należą do nich: ciąża, choroby przenoszone drogą płciową (ang. sexually transmitted diseases – STD; sexually transmitted infections – STI), obecność spermy w pochwie i/lub odbycie ofiary. O nadużyciach świadczyć też mogą (choć nie muszą): otarcia, krwawienia i inne uszkodzenia w okolicy genitaliów lub przerwanie błony dziewiczej. Tego rodzaju symptomy stwierdza się w badaniu medycznym. Dotyczą one nadużyć związanych z kontaktem seksualnym lub innego rodzaju stymulacją fizyczną. Nadużycia bez kontaktu fizycznego, takie jak: prezentowanie treści pornograficznych, masturbacja w obecności dziecka, rozmowy o treściach seksualnych (i inne) nie pozostawiają tak jednoznacznych objawów.

Tym co możemy obserwować w codziennym kontakcie z nastolatkami, są symptomy świadczące o prawdopodobieństwie nadużyć, występujące w funkcjonowaniu emocjonalnym i społecznym dzieci i młodzieży. Prof. Maria Beisert wskazuje na następujące zachowania i zaburzenia występujące u młodych osób powyżej 12 roku życia, które doświadczyły wykorzystania seksualnego:

 • zaburzenia jedzenia, takie jak anorexia nervosa czy bulimia nervosa,
 • chroniczne dolegliwości, takie jak bóle żołądka czy bóle głowy,
 • problemy z koncentracją uwagi,
 • wybuchy złości, irytacji,
 • ucieczki z domu,
 • wagary i zmiana zwyczajów szkolnych,
 • wycofywanie się, izolacja, nadmierne obwinianie siebie,
 • nastrój samobójczy,
 • obawy przed rozbieraniem się na lekcjach gimnastyki,
 • kusicielskie, uwodzące zachowania wobec innych,
 • nieodpowiednie, seksualne zachowania wobec dorosłych,
 • posiadanie pieniędzy z niewyjaśnionych źródeł.

Jako jeden z istotnych symptomów wykorzystania seksualnego, wymienianych przez wielu badaczy, wskazywana jest również nadmierna seksualizacja zachowań dziecka. Objawia się ona między innymi: przedwczesną aktywnością seksualną, nadawaniem kontekstu seksualnego uczuciom, zaabsorbowaniem tematami seksu, wiktymizacją siebie lub innych w kontekście seksualnym, kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi oraz chaosem dotyczącym identyfikacji i norm seksualnych. Dzieci molestowane seksualnie posiadają często nieadekwatną do ich wieku wiedzę na temat zachowań seksualnych.

Zaburzenia jedzenia, bulimia nervosa i anorexia nervosa jako konsekwencje nadużyć seksualnych, wymieniane są także przez takich badaczy jak dr Stanisław Kozak. Anorexia nervosa czyli jadłowstręt psychiczny charakteryzuje się celową utratą wagi, zaburzonym obrazem własnego ciała, silnym lękiem przed przybraniem na wadze. Często osoba chora prowokuje wymioty, stosuje leki przeczyszczające, wyczerpujące ćwiczenia fizyczne oraz leki tłumiących łaknienie lub środki moczopędne. Natomiast bulimia nervosa czyli żarłoczność psychiczna jest zespołem charakteryzującym się okresowymi napadami obżarstwa i nadmierną koncentracją na kontroli masy ciała. Osoba cierpiąca na bulimię może spożywać w pośpiechu ogromne ilości pokarmu, a następnie prowokuje wymioty. Należy jednak pamiętać o polietiologii takich chorób jak anorexia czy bulimia. Nie u każdej osoby wymienione choroby rozwijają się na skutek nadużyć.

Również związek pomiędzy doznanym w dzieciństwie urazem, a samookaleczeniami jest obecnie dobrze udokumentowany. Uważa się, iż osoby cierpiące zarówno na ukrytą, jak i jawną autoagresję były w dzieciństwie maltretowane i wykorzystywane seksualnie. Jednocześnie zwraca się uwagę, aby w postępowaniu medycznym wykluczyć choroby w przebiegu których dochodzi do zachowań autoagresywnych tj. np. syndrom Retta, kiła układu nerwowego lub chroniczne zapalenie mózgu.

Podejmowanie przez dorastającą osobę próby samobójczej, może być związane ze schizofrenia lub depresją młodzieńczą, jak i może być sposobem zmniejszania napięcia związanego z traumatycznymi przeżyciami oraz brakiem umiejętności poradzenia sobie z trudną sytuacją.

Stwierdza się również powiązanie pomiędzy uzależnieniami, a przypadkami nadużyć seksualnych wobec dzieci. Badania wskazują na zwiększone prawdopodobieństwo, że wykorzystywane i zaniedbywane dzieci będą palić papierosy, pić alkohol i używać narkotyków. Według raportu National Institute on Drug Abuse, aż dwie trzecie osób biorących udział w programach leczenia zgłasza, że były nadużywane jako dzieci.

Naszą czujność winna powodować sytuacja, gdy dziecko próbuje informować nas o problemach w zakamuflowany sposób np. mówiąc o „przyjacielu który ma problem” lub wspominając, że ma jakąś „straszną tajemnicę”.

Bibliografia:

 1. Beisert Maria, “Kazirodztwo. Rodzice w roli sprawców”
 2. James Beverley, “Leczenie dzieci po urazach psychicznych”
 3. Kozak Stanisław, “Patologie wśród dzieci i młodzieży. Leczenie i profilaktyka”
 4. Herman Judith Lewis, “Przemoc- uraz psychiczny i powrót do równowagi”
 5. Eckhardt Annegret, “Autoagresja”

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY