• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Rodzice niedoskonali

Ustalenie dobrych stosunków z dorastającym dzieckiem wymaga wiele pracy ze strony rodziców. Nastolatek aby dorosnąć, musi odłączyć się od rodziców, przestać być od nich zależny, zarówno pod względem fizycznym, materialnym jak i emocjonalnym. Naturalny dla osób w tym wieku jest bunt przeciwko autorytetom. Nastolatek walczy o to aby mieć prawa przysługujące osobom dorosłym, natomiast rodzice starają się uświadamiać dorastającej osobie, że dorosłość wiąże się również z posiadaniem szeregu obowiązków. Rodzice oczekują odpowiedzialności, nastolatek identyfikuje dorosłość z wolnością. Szansą na pogodzenie tych obu czasem przeciwstawnych dążeń jest rozmowa, poznanie potrzeb, emocji i motywów zachowania nastolatka. Ważny jest szacunek, próby konstruktywnego rozwiązywania konfliktów, kompromisy i dyskusje. Konflikty w tym wieku są sprawa naturalną, mają one znaczenie rozwojowe, ich celem jest ustalenie partnerstwa w kontaktach z rodzicem.

Rodzice nie muszą być doskonali, mogą popełniać błędy jak każdy człowiek, jednak ważne jest by naprawiali je i dbali o rozwój prawidłowych relacji z dzieckiem. Pomocne w tym będzie trzymanie się pewnych zasad. U dorastającej osoby rozwija się silny krytycyzm, ważne jest więc aby rodzice byli wiarygodni i dbali o wzajemne zobowiązania. Zachęcamy aby umawiać się z dzieckiem co do pewnych rozwiązań i pozwolić mu współdecydować w niektórych sprawach rodzinnych. Dobrym relacjom służyć też będą: otwartość w kontakcie oraz poszanowanie intymności dorastającego nastolatka (np. pukanie przed wejściem do pokoju dziecka). W trudnych sytuacjach proponujemy, aby rodzice wyczerpująco uzasadniali, dlaczego nie zgadzają się lub zabraniają czegoś swojemu dziecku. Podtrzymywaniu dobrych relacji z nastolatkiem służy również wspólne spędzanie czasu. Nie może się ono ograniczać jedynie do wspólnych zakupów, oglądania telewizji czy rozmów na temat nauki. Młode osoby w tym wieku często interesują się muzyką, tańcem, modą, komputerami (gry komputerowe, elektronika, Internet) sportem i innymi dziedzinami. Rodzice nie muszą wiedzieć, czym jest parkour, freeride czy downhill lub odróżniać tańca jazzowego od modern dance. Dobrze jednak by wiedzieli czym interesuje się ich dziecko i nie krytykowali jego upodobań a priori. Trzeba wykazać się wielką cierpliwością, zadawać pytania i słuchać co dziecko mówi, aby mogło przedstawić swój punkt widzenia. Tego rodzaju zachowania świadczą o szacunku i akceptacji rozwijającej się autonomii nastolatka. Dodatkową korzyścią dla rodziców będzie poczucie większego bezpieczeństwa, wynikające z posiadania pełniejszej informacji o tym, jak i z kim spędza czas ich dziecko poza domem.

Ważne jest uświadomienie sobie jakich błędów nie popełniać. Podstawowymi błędami są: niekonsekwencja w postępowaniu, drobiazgowa krytyka, porównywanie z kolegami lub rodzeństwem. Do tych tematów oczywiście jeszcze wrócimy.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY