• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Nastoletni bunt

Nastolatki renegocjują z rodzicami ustalenia obowiązujące w dzieciństwie. W tym okresie młodzież stale testuje i podważa zasady i normy zachowania. Rozwija się poczucie mocy i potrzeba autonomicznego ujmowania zasad moralnych poza autorytetami. Samodzielne poszukiwanie reguł etycznych. Młodzież często dyskutuje, porównując swoje poglądy z innymi. Krytyce poddawani są rodzice i nauczyciele oraz inne znaczące osoby. Wobec dorosłych nastolatek często posługuje się kpiną i złośliwością.

W życiu młodego człowieka na pierwsze miejsce wysuwa się grupa rówieśnicza, to ona dyktuje normy zachowania. Rozwija się dążenie do zajmowania ważnej pozycji w grupie (błaznowanie, rywalizowanie, popisy odwagi i umiejętności). Występuje duży lęk przed społeczną dezaprobatą grupy rówieśniczej. Znaczenie rodziców schodzi na drugi plan.

Niechęć do szczerych i otwartych kontaktów z rodzicami i innymi dorosłymi jest konsekwencją procesu odcinania pępowiny i prób samodzielnego rozwiązywania własnych problemów. Dorastające osoby mają wielką potrzebę sprawdzania własnych możliwości oraz szukania często ekstremalnych doświadczeń. Nastolatki chcą odróżniać się od świata ludzi dorosłych. Ubierają się często w sposób trudny do zaakceptowania przez rodziców. Noszą ozdoby i symbole, które mają ich wyróżniać z tłumu. Tego rodzaju zachowania często łączą się z przynależnością do określonych grup, subkultur młodzieżowych. Zdarza się też, nastolatek nie podejmuje działań lecz skupia się na marzeniach i fantazjach.

Dla wielu rodziców jest to trudny okres. Warto zastanowić się, które zasady są ważne z punktu widzenia rodzica, a później wspólnie z córką i synem przedyskutować i ustalić ich zakres. Trudności jakie odczuwają w tym czasie rodzice, wynikają z leku o konsekwencje zachowań nastolatków oraz obaw związanych z utratą autorytetu i znaczenia rodzica w życiu dorastającego dziecka. Ważne jest, aby takich ustaleń nie robić pod wpływem emocji, w złości czy gniewie.

Będziemy pisać o tym jak rodzice mogą się przygotować do rozmów na trudne tematy, o tym jak je przeprowadzać oraz jak konstruktywnie rozwiązywać rodzinne konflikty.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY