• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Wizyta adaptacyjna, czyli jak zaprzyjaźnić dziecko z dentystą

Pamiętasz swoją pierwszą wizytę u stomatologa? Obawy związane z tym wspomnieniem towarzyszą ci do dzisiaj? Podstawowym błędem rodziców jest odwlekanie konsultacji do momentu pojawienia się problemów z zębami. Zamiast czekać do tej chwili, warto zabrać naszą pociechę na wizytę adaptacyjną.

Alarmujące statystyki

Próchnica w zębach mlecznych rozwija się gwałtownie i przebiega dynamicznie, dlatego dla dobra maluchów należy jak najszybciej wykryć pojawiające się ubytki. – Dzięki temu leczenie jest mniej bolesne, a jednocześnie zmniejszamy ryzyko rozprzestrzeniania się próchnicy w przyszłości, co jest problemem wielu dzieci – zauważa dr Romualda Schreiber, stomatolog zachowawczy dzieci i dorosłych w warszawskiej Klinice Demeter.

Faktycznie, okazuje się, że w grupie między 5. a 9. rokiem życia aż 84 procent polskich dzieci może “pochwalić” się próchnicą zębów – wynika z badania Ipsos. Ten problem pojawia się o wiele częściej u osób, które nie odwiedzają stomatologa. Problem jest powszechny tak wśród chłopców (82 proc.), jak i dziewczynek (78 proc.), występuje na wsiach (88 proc.) i tylko nieco rzadziej w miastach (79 proc.).

Próchnicy sprzyjają również zaniedbania rodziców, którzy nie nakłaniają dzieci do mycia zębów i są złym przykładem. – Skoro dorośli przychodzą z niedomytymi zębami, to nie łudźmy się, że dzieci – ucząc się na ich przykładzie – będą je myły – dodaje dr Romualda Schreiber.

dr Romualda Schreiber, Klinika DEMETER
dr Romualda Schreiber, Klinika DEMETER

O czym pamiętać szykując dziecko na spotkanie z dentystą?

6 porad dr Romualdy Schreiber z warszawskiej Kliniki Demeter:

  1. Zaplanuj pierwszą wizytę dziecka zawczasu, gdy nic złego się nie dzieje – nie widać próchnicy, nie bolą go zęby. Idealnym momentem jest 2-3 rok życia.
  2. Wybierz doświadczonego dentystę, z gabinetem dostosowanym do potrzeb najmłodszych. Profesjonalne i ciepłe podejście stomatologa do małego pacjenta, kolorowe pomieszczenia, fotele w kształcie zwierząt i kąciki zabaw sprawią, że dziecko zapomni o stresie.
  3. Przed wizytą nie zapewniaj swojej latorośli, że „nie ma się czego bać”. Mały człowiek zwraca uwagę na pojedyncze słowa, w tym przypadku na „bać”. Wpływa to negatywnie na jego nastawienie. Jeśli padnie pytanie o ból, nigdy nie kłam. Nawet najmniejszy dyskomfort sprawi, że dziecko poczuje się oszukane i straci zaufanie.
  4. Jeśli maluch boi się zabiegu, zapytaj stomatologa o możliwość zastosowania sedacji wziewnej, czyli tzw. gazu rozweselającego. Mały pacjent poczuje spokój i rozluźnienie.
  5. Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka już od pierwszych dni po jego urodzeniu – czyść dziąsła wacikiem zamoczonym w ciepłej wodzie. Kiedy dziecko podrośnie, wprowadź nawyk mycia zębów. Bardzo ważna jest systematyczność i konsekwencja.
  6. Zabieraj dziecko do dentysty co 3-4 miesiące. Każdorazowa kontrola jest dla niego dodatkowym doświadczeniem, a dla ciebie psychicznym uspokojeniem.
[box title=”” border_width=”2″ border_color=”#dd3333″ border_style=”solid” icon=”plus-circle” icon_style=”border” icon_shape=”circle” align=”left” text_color=”#222222″]Klinika Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz. Jest firmą z polskim kapitałem. Obecnie w jej ramach funkcjonują trzy placówki na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: dermatologia, ginekologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, foniatria, kardiologia oraz interna. Współpracuje z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych, zatrudniając tylko dyplomowane pielęgniarki.[/box]
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY