• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Stylizacja pokoju dziecięcego

Mówią, że diabeł tkwi w szczegółach. I jak by nie patrzeć – to szczera prawda, bo przecież ze szczegółów zawsze stworzone jest coś większego i bardziej spektakularnego. Olbrzymie znaczenie ma to zwłaszcza w trakcie aranżacji wnętrz, gdy każdy element musi być dobrze przemyślany, bo bardzo łatwo można przedobrzyć jednym tylko gadżetem. Wiedzą o tym doskonale mamy, które zamierzają urządzić pokój dziecka i stworzyć niesamowity klimat w przestrzeni czterech ścian dziecięcego królestwa.

Przeglądając setki stron internetowych, oglądając katalogi i popularne w ostatnim czasie show-roomy można dostać przede wszystkim oczopląsu. Różnorodność produktów, akcesoriów, gadżetów i stylizacji może wręcz przytłaczać, a dodatkowo moda w każdym sezonie jest inna.

marzotto

Koniec końców każdy pokój, nawet ten aranżowany za niewielkie pieniądze i bez pomocy projektanta, ma swoją magię, ponieważ mieszkają w nim dzieci. A to dzieci właśnie wnoszą najważniejszy element do wnętrza – swoją osobowość i radość życia. Pokój urządzany dla dziecka, oprócz tego, że ma być funkcjonalny i piękny, musi też odpowiadać jego bardzo rygorystycznym warunkom.

Westwing_Tobs_Mood_FINAL_3

Tegoroczna wiosna to w aranżacjach mieszkania powrót do pastelowych barw i dodatków rodem z Lazurowego Wybrzeża. Dotyczy to również, a może nawet przede wszystkim, pokoi dziecięcych, w których czasami aż się prosi o zastosowanie pudrowego różu, bądź bladego błękitu. Czy jednak to jedyne słuszne kolory dominujące w dziecięcych pokojach?

Westwing_Zauberhafte_Kinderzeit_Mood_1_retouched

Chociaż pastele dominują w architektonicznych trendach, wcale nie jest powiedziane, że muszą one dominować także w aranżacjach pokoju dziecka. Pomysłów na stylizację jest nieograniczenie wiele, tak przy tym różnych, że stworzenie idealnego pokoju dla własnego dziecka może okazać się jednocześnie bardzo proste i bardzo trudne. Proste pod warunkiem, że wiemy, jaki efekt chcemy osiągnąć; trudne, jeśli rodzic dopiero szuka inspiracji i nie wie, na co ma się zdecydować.

Westwing_Rosalie_Boutique_MOOD_3

Istnieje kilka kluczowych stylizacji, które rodzice najchętniej wybierają podczas urządzania wymarzonego kąta dla dziecka. Niewątpliwie najpopularniejszym jest styl skandynawski i połączenie delikatnych pasteli z surowością drewna. W tym stylu dominują takie kolory jak biel, czerń i szarość, które łączą się z folklorem skandynawskim oraz naturalnością i przestrzenią. W pokoju dziecięcym urządzonym na podobieństwo klimatów ze Skandynawii jest jasno i minimalistyczne. Nie każdemu jednak podoba się taka forma urządzenia pokoju dla dzieci. Alternatywą jest styl modernistyczny – kontrastowe kolory, ostre, charakterystyczne punkty w pokoju, albo ciężki, kolonialny, z dużą ilością drewna.

Westwing_Mood_Max_Winzer_FINAL

Najczęściej jednak aranżacje pokoju powstają bez skupiania się na jakimś szczególnym stylu. Rodzice (głównie mamy) urządzają pokój dla dziecka według własnego zmysłu estetycznego, sugerując się sobą oraz upodobaniami dziecka, jeśli ono już jakieś posiada. Ma być jasno, ładnie i funkcjonalnie. Dziecko ma się czuć w nim dobrze – pierwsza, podstawowa zasada.

Niewątpliwie najważniejszymi rzeczami podczas urządzania pokoju dla dziecka są dodatki. Dzisiejsza oferta sklepów, kramików i wytwórni rękodzieła dostarcza niesamowite zabawki, ozdoby, a nawet meble, dzięki którym pokój nabierze niepowtarzalnego wyrazu. Coraz częściej też rodzice sami zabierają się za stworzenie jakiegoś mebla, czy elementu wystroju, wkładając w to wiele serca. Takie zaangażowanie w meblowanie pokoju sprawia wtedy jeszcze większą satysfakcję. Dodatki w pokoju dziecka to przedmioty kluczowe podczas projektowania. Są to zwykle nie tylko dekoracje, ale również przedmioty codziennego użytku. Lampki, półeczki, fotele, dywany, czy modne ostatnio domki – każdy z tych elementów nie może być tylko ładny. Musi pasować do pozostałych przedmiotów w pokoju i być funkcjonalny.

Westwing_Mood_la-finesse_FINAL

Wiadomo, że pokój dziecka wcale nie musi przypominać pierwszej strony magazynu z aranżacjami wnętrz czy katalogu popularnej szwedzkiej sieci sklepów z wyposażeniem wnętrz. Najważniejsze jest szczęście dziecka i jego prawidłowy rozwój. W pierwszej kolejności trzeba dziecku zapewnić zaspokojenie potrzeb podstawowych i udostępnić materiały, dzięki którym będzie się rozwijało. Kolor ściany i cena domku dla lalek ma tutaj drugo- albo i trzeciorzędne znaczenie. Jeżeli jednak dla kogoś jest to ważne, dlaczego nie miałby zrealizować swoich designerskich planów.

Westwing_Mood_Candy Colours_FINAL_1

Samo urządzanie dziecięcego pokoju przynosi olbrzymią radość, zwłaszcza kobietom w ciąży, które są na etapie „syndromu wicia gniazda”. Piękny dziecięcy pokoik, pełen cudownych zabawek i interesujących ozdób jest przyjemny dla oka i niesamowicie cieszy nie tylko malucha. Najnowsze trendy to bardzo ciekawa propozycja urządzania pokoju, a najpopularniejsze blogi rodzicielskie w rewelacyjny sposób pokazują własne zrealizowane projekty i efekt końcowy – styl skandynawski zagościł na dobrze.

Westwing_Your_Painting_FINAL_2

ilustracje: Westwing.pl
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY