• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Kolekcja “Prawa dziecka”

O ile Francja nazywana jest ojczyzną praw człowieka, to Polska na świecie uważana jest za ojczyznę praw dziecka. To w Polsce żył i pracował Janusz Korczak, pierwszy, co prawda nieformalny, rzecznik praw dziecka. To w Polsce zrodził się Order Uśmiechu, odznaczenie przyznawane przez dzieci, afiliowane przy ONZ. To Polska była inicjatorem Konwencji o prawach dziecka.

Mimo to prawa dziecka wciąż jeszcze nie są, nawet w naszym kraju, przestrzegane. Dorośli lubią swoje prawa, ale, gdy mowa o prawach dzieci, zawsze znajdują jakieś “ale”. Dziecko ma prawo, ale… I chętnie dodają “prawa prawami, porozmawiajmy o obowiązkach”. Prawa człowieka, a więc również prawa dziecka, bo – jak napisał Janusz Korczak – “nie ma dzieci, są ludzie”, są niezbywalne. Wynikają z ludzkiej godności. Są niezależne od obowiązków. Od wypełniania obowiązków zależą przywileje, których nie należy mylić z prawami.

Warto propagować prawa dzieci i przestrzegać ich na co dzień, jeśli chcemy wychować mądrych i odpowiedzialnych dorosłych, którzy będą w przyszłości szanowali prawa innych.

Dlatego stworzyliśmy kolekcję ubrań promujących prawa dziecka. Są to ubranka dla dzieci oraz dla dorosłych.

“Ecce homo”, czyli “Oto człowiek”. Warto o tym pamiętać. Dziecko to nie jest kandydat na człowieka, to człowiek, już od samego początku. Warto też pamiętać, że dziecko nie tylko ma prawa, ale też może i powinno z tych praw korzystać. I wreszcie, warto pamiętać również, że, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Jeśli chcemy, by dziecko szanowało innych, sami okazujmy mu szacunek.

Nasza kolekcja “Prawa dziecka” to okazja do tego, by przypomnieć wielkiego pedagoga – Janusza Korczaka. To jego myśl wychowawcza inspiruje do dziś pedagogów na całym świecie, co pokazał obchodzony w 2012 z inicjatywy polskiego Rzecznika Praw Dziecka “Rok Janusza Korczaka”.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY