• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Wynaturzone zabawki są zagrożeniem?

Nie tak dawno na rynku pojawiła się lalka z rozstępami. Idziemy do przodu? Czy zabawka powinna być odzwierciedleniem człowieka? Jeśli tak, dlaczego nikt nie zaproponował niepełnosprawnych lalek, poparzonych, karłowatych, anorektycznych, otyłych? Czy naprawdę chcesz, by dziecko bawiło się człowiekiem?

Lalka Barbie wypacza dziecko – czytam w wielu wpisach wychwalających nowość z rozstępami. Barbie jest wynaturzona, nieproporcjonalna, pozbawiona cech ludzkich. I niech tak będzie – to zabawka. Dziewczynki od lat bawiły się lalkami tego typu, podobnie jak szmaciankami, lalkami porcelanowymi. Nie zauważyłam, by całe społeczeństwo zaczęło zmieniać się operacyjnie z tego powodu.

“Pokaż dziecku, jak wygląda kobieta!” Lalka, której wisi brzuch, posiada blizny, rozstępy, szerokie biodra, mocne uda. Zastanawiam się, czy dziewczynka, bawiąc się dorosłą panią, rzeczywiście pragnie wydorośleć. Marzy o tych rozstępach, szerokościach, szramach? Czy tak musi wyglądać? Ludzie są różni. Nie każda kobieta ma rozstępy, nie każda jest szczupła, otyła, wysoka, czy niska. Jeśli wpoimy dziecku taki wygląd idealnej kobiety, tej naturalnej, codziennej, a okaże się że w rzeczywistości będzie z wiekiem szczupła, wysoka, piękna, to poczuje się wtedy naturalna czy sztuczna?

Obawiam się, że lalka ta nie jest stworzona dla dzieci, ale dla matek, które czują się ugodzone idealnym wyglądem Barbie. Przecież one tak nie wyglądają. Czy dziecko patrząc na wynaturzoną zabawkę porównuje ją do matki? Niezależnie od tego, jaka jesteś, jesteś dla dziecka najpiękniejsza. Chcesz być zabawką? Pragniesz, by dziecko miało lalkę na twój wzór? Świat idzie do przodu, a my zamiast wygospodarować czas dla dziecka, wręczamy maluchowi wersję „mini ja”.

„Coraline” to jedyne co przychodzi mi tu do głowy. Tworząc lalki ludzkie, rozstępowe, bliznowe tworzymy mini świat siebie samych w który wkładamy dziecko. Wszystko co jest inne, bardziej doskonałe wydaje się nam wypaczające.

Joanna Łysikowska
Bebuszek

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY