Test Marsmallow, czyli opóźniona gratyfikacja

Wyobraźcie sobie, że przed Wami leży ulubiona czekolada, albo ciastko, albo śledź w pomidorach, coś, co bardzo lubicie. Ktoś Wam mówi: Możesz to zjeść od razu. Ale jeśli poczekasz pół godziny, to dostaniesz tego dwa razy więcej. Co zrobicie?

Podobny eksperyment w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku Walter Mischel przeprowadził na uniwersytecie w Stanford. W jego badaniu wzięło udział 653 dzieci w wieku około czterech lat. Eksperyment ten nazwano testem marshmallow.

Marshmallow to pyszna słodka pianka, którą dzieci uwielbiają. Badacz kładł przed dzieckiem taką piankę i mówił, że musi wyjść i wróci za 15 minut, a dziecko może zjeść tę piankę lub poczekać do jego powrotu i wtedy dostanie drugą.

Prawie wszystkie dzieci podjęły próbę powstrzymania się od zjedzenia pianki od razu, licząc na bonusową, drugą. W różny sposób starały się zwalczać pokusę. W eksperymencie Mischela z całej grupy badawczej tylko 30% dzieci potrafiło poczekać 15 minut aby otrzymać drugą piankę.

Kilkanaście lat po przeprowadzeniu uniwersyteckiego eksperymentu badacz rozesłał do rodziców, nauczycieli i opiekunów każdego z uczestniczących w badaniu dzieci kwestionariusze, w których prosił o odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak dzieci z jego badania radzą sobie w życiu.

test-marshmallowDane z odesłanych kwestionariuszy pokazały, że to właśnie te dzieci, które umiały poczekać na drugą piankę, miały wyższe wyniki w teście S.A.T (ustandaryzowany test dla uczniów szkół średnich w USA), mniejsze problemy z zachowaniem oraz lepiej radziły sobie ze stresem. Dzieci te nie miały też problemów z koncentracją i uwagą oraz utrzymaniem przyjaźni.

Profesor Walter Mischel twierdzi, iż u tych 30% dzieci widzimy mechanizm tzw. opóźnionej gratyfikacji, którą definiuje jako zdolność do odłożenia przyjemności w czasie w nadziei na przyszłe zyski. Być może warto wyrobić w dzieciach nawyk samokontroli i cierpliwości, dla ich lepszej przyszłości. A może właśnie zabiegani i niecierpliwi dorośli powinni przechodzić codziennie swój “marshmallowy test”? W końcu ćwiczenie czyni mistrza, a cierpliwość jest cnotą.

Więcej o tym można przeczytać w wydanej niedawno po polsku książce profesora Mischela. A już niedługo u nas pojawi się konkurs, w którym będzie można wygrać książkę.

ilustracja główna: Flickr.com
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY