• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Jak ułatwić sobie powrót do pracy?

Brak poczucia własnej wartości, natłok domowych obowiązków, strach przed zmianami, jakie zaszły na rynku pracy, obawa o swoje kwalifikacje – to tylko niektóre z rozterek, które towarzyszą mamom chcącym wrócić do pracy po urlopie wychowawczym.

Opinii na temat tego, kiedy wracać do pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka, jest tyle, ile samych zainteresowanych. Niektóre kobiety chcą spędzić z maluchem jak najwięcej czasu, co koliduje z rozwojem kariery, inne potrzebują odskoczni od domowych obowiązków i starają się pogodzić aktywność zawodową z opieką nad dzieckiem.

Niestety, nie każda mama może sobie pozwolić na zatrudnienie opiekunki czy prywatny żłobek, nie każda może też liczyć na wsparcie ze strony rodziny. Problemem może być też przeżycie rozstania z dzieckiem, które przyzwyczaiło się do ciągłej obecności rodzica.

Powrót do pracy jest też trudny z innych względów. Rynek pracy szybko się zmienia, wprowadzane są coraz to nowsze technologie i każda dłuższa przerwa w karierze zawodowej wiąże się z pytaniem: „Czy sobie poradzę?”.

Korporacje wspierają młode mamy

Niektóre międzynarodowe firmy wprowadzają na polski rynek programy aktywizacji zawodowej, czego przykładem jest projekt Career Turn, Wspiera on mamy chcące wrócić do pracy. Inicjatywa Fundacji Rozwoju Kwalifikacji Stella Virium oraz firmy UBS oferuje bezpłatne szkolenia, które ułatwiają zdobycie stabilnej posady. Kursy obejmują zagadnienia zarówno z księgowości, obsługi komputera jak i pozwalają doskonalić umiejętności komunikacyjne, przydatne w obsłudze klienta.

Jedna z uczestniczek ubiegłorocznego programu, której udało się wrócić do pracy po przerwie, związanej z wychowywaniem dzieci mówi, że największą tego korzyścią jest większe poczucie własnej wartości:

„Paradoksalnie, po powrocie do pracy mam więcej czasu dla siebie, bo wcześniej cała rodzina zasypywała mnie obowiązkami i ciągle słyszałam: możesz mi w tym pomóc, przecież nie pracujesz i masz tyle wolnego czasu”.

Darmowe lekcje języków obcych

Poza inicjatywami, takimi jak Career Turn, warto śledzić bieżące informacje o szkoleniach finansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny. Programy unijne często umożliwiają zdobycie nowych kwalifikacji i gwarantują certyfikaty cenione przez pracodawców.

Dla mam, które nie mogą uczestniczyć w tego typu kursach, idealnym rozwiązaniem są platformy e-learningowe. W dobie internetu podnoszenie kwalifikacji stało się prostsze. Korzystając z bezpłatnych serwisów, można np. uczyć się języków obcych. Łatwo znaleźć lekcje angielskiego online, prowadzone przez profesjonalnych lektorów, które można odsłuchiwać podczas opieki nad maluchem.

Życie towarzyskie

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważne są kontakty z innymi ludźmi. Warto spotykać się ze znajomymi i starać się nie opowiadać wyłącznie o dziecku. Wiadomo, że nikt nie zrozumie mam lepiej niż inne mamy, ale czasami trzeba się oderwać od spraw związanych z dzieckiem. Rynek pracy jest coraz bardziej dynamiczny, a utrzymując kontakt z pracującymi osobami, łatwiej nam będzie wrócić do życia zawodowego. Budowanie sieci kontaktów zawodowych (tzw. networking) jest jedną przyjemniejszych form aktywizacji zawodowej.

A jak wyglądał wasz powrót do pracy?

career-turn_logo_final_outl

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY