• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Ciąża 45+. To możliwe, ale ryzykowne

Późne macierzyństwo staje się domeną naszych czasów. Kobiety wolą poczekać z założeniem rodziny na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej. Nie zniechęcają się badaniami, które wskazują, że z każdym rokiem ich szanse maleją. O ciąży po 45 roku życia opowiada dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog-położnik Kliniki Demeter w Warszawie.

dr Gontarek_Ekspert Demeter-2
Dr n. med. Wojciech Gontarek – ginekolog-położnik, specjalista w dziedzinie leczenia niepłodności. Współpracuje z Kliniką Demeter w ramach Poradni Diagnostyki i Leczenia Niepłodności.

Mając 45 lat trudno zajść w ciążę. Taką szansę ma tylko 5% kobiet. Organizm się starzeje?

W takim wieku kobiecie zaczyna brakować własnych komórek jajowych. Szanse na zostanie matką są zdecydowanie mniejsze niż na przykład u trzydziestolatki. W tym przypadku 10 lat to przepaść.

Czyli to zły pomysł?

Na pewno ciąża wiąże się z większym ryzykiem. Ponieważ zmienia się przepływ krwi, mogą ujawnić się choroby wątroby, serca, nerek, które wcześniej nie były zauważane. Najpierw przeprowadza się wszystkie badania, które albo potwierdzą, albo wykluczą możliwość zajścia w ciążę z własnych komórek jajkowych.

Jak się prowadzi takie ciąże?

Jest mnóstwo różnych koncepcji. Każda matka po 36 roku powinna zgłosić się do poradni genetycznej, aby ustalić jakimi możliwymi metodami można ją zbadać, żeby wykluczyć wady i nieprawidłowości płodu. Obecnie z surowicy matki można wykluczyć nieprawidłowości. Zajmują się tym genetycy.

Czy taka kobieta musi zażywać dodatkowe leki?

Czasami lekarze stosują różne leki, jednak uważam że nie należy przesadzać z ich ilością, Samo prowadzenie ciąży jest standardowe. Ważne żeby pacjentka pojawiła się u ginekologa do 12 tygodnia. W tym okresie można rozpoznać choroby dziecka i zacząć je leczyć.

Można znaleźć różne opinie na temat wyższości naturalnego porodu nad cesarskim cięciem i odwrotnie. Jakie Pan ma zdanie na ten temat?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To zależy od wielu czynników. Ważna jest historia chorób, a nawet nastawienie przyszłej mamy. Lekarz prowadzący salę porodową jest w stanie ocenić czy kobieta jest w stanie urodzić siłami natury, czy przy akceptacji pacjentki wybrać cesarskie cięcie.

Jak wiele zależy od przyszłej mamy?

Medycyna daje coraz większe szanse, żeby dzieci rodziły się zdrowe. Informacje, które pojawiają się czasami w mediach, że dziecko przyszło na świat z wieloma wadami, że ktoś ich nie wychwycił – to do mnie nie przemawia. Albo pacjentka nigdy nie poszła do lekarza, albo to było ogromne zaniedbanie lekarskie. Dzisiaj właściwie każdy ginekolog ma ultrasonograf w swoim gabinecie i potrafi we wczesnym okresie zobaczyć podstawowe rzeczy dotyczące płodu.

Z czego mogą wynikać takie zaniedbania wśród przyszłych matek?

Z opieszałości i niefrasobliwości. Często jest tak, że pacjentka po raz pierwszy pojawia się u ginekologa w dwudziestym-którymś tygodniu. Jest to zdecydowanie za późno na taką wizytę – dlatego warto nieustannie podkreślać, że przyszłe mamy powinny szczególnie zadbać o odpowiedniego specjalistę i pamiętać o regularnych wizytach.

Czy przyszła mama po 40 roku życia może pracować?

Według mnie powinna pójść na zwolnienie lekarskie. Czas do 12 tygodnia jest bardzo ważny. Jeśli na początku ciąża będzie dobrze przebiegać, później będzie ją łatwiej prowadzić.

Na pewno zakazane są wszelkie używki, ale o czym jeszcze powinna pamiętać przyszła mama?

Ważna jest dieta. Posiłki powinny być bogate tłuszcze nienasycone, witaminy, owoce, warzywa soki, czyli wszystko co sprzyja rozwijającemu się organizmowi. Przyszła mama musi zapomnieć o różnego rodzaju terapiach odchudzających. Ciąża nie jest na to odpowiednim czasem..

[box bg_color=”#e0e0e0″ icon=”medkit” icon_style=”bg” icon_shape=”circle” align=”left”]Klinika Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz. Jest firmą z polskim kapitałem. Obecnie w jej ramach funkcjonują trzy placówki na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: dermatologia, ginekologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, foniatria, kardiologia oraz interna. Współpracuje z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych, zatrudniając tylko dyplomowane pielęgniarki.[/box] 

 

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY