• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Od kiedy czytamy i co

Dziecko samo nie przeczyta, więc czytanie spada na rodzica. Na forach dla mam często pada pytanie – od kiedy czytać? Od zawsze! Czytanie w żaden sposób nie zaburza dziecka, czytania nie można przedawkować. Przedawkować można ilość książek na metr kwadratowy, ale od czego są półki!

Ciążowe czytanie nie jest tak piękne jak rodzicom się wydaje. Dziecko przez wody płodowe nie słyszy wyraźnie i dodatkowo nie rozumie kompletnie nic z naszych mądrych książek. Czytamy by uszy pracowały. Płód mający 6-7 miesięcy zaczyna słyszeć szum krwi, bulgotanie, tarcie i głos mamy. Najważniejsze jest to jak czytamy – na wesoło, spokojnie, leniwo, z kołysaniem czy mruczeniem.

Kiedy już maluch pojawi się na Świecie pierwsza książeczka spędza rodzicom sen z powiek – czy dobra, za dużo lub za mało kolorów, a może włochata lub grubsza. Dzieci w pierwszym okresie życia nie zainteresują się książką. Rodzice mogą więc wybrać dowolne opowiadanie ze swoich lat dziecięcych. I tak dochodzimy do 3 miesięcy… Jaka książka? Wydawnictwo „Maluszek Patrzy” doskonale stymuluje dziecko, książeczki nie są ciężkie, wielkie, dobrze układają się w małych dłoniach. Ciekawe kontrasty, proste kształty idealne do przywitania się ze swoją własną lekturą.

Tematyka książek jak najbardziej powinna być dopasowana do wieku, podobnie jak używane w książkach słowa. Dlatego zawsze patrzymy na wiek (zwykle na książeczce jest). Co na pewno warto mieć w dziecięcej biblioteczce?

  • “Przyjaciele żyrafy” J. Berendt i A. Ryfczyńska
  • „Księga dźwięków” Soledad Bravi
  • „Ja nie chcę do przedszkola” Stephanie Blake
  • „Zima na ulicy Czereśniowej” Rotraut Susanne Berner (całą czereśniową serię bardzo polecam)
  • „Nie każdy umiał się przewrócić” Toon Tellegen

Nie wszystkie bajki są dobre (w niektórych jest pełno przemocy). Dlatego warto samemu przeczytać, zanim zaserwujemy lekturę dziecku. I tak! Czytajcie, bo czytaniem rozwijacie słuch, uczycie nazywać emocje, kształty i wszystko dookoła.

“Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji.”

(Maria Dąbrowska)

Joanna Łysikowska
Bebuszek

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY