• Kategoria: Czytamy
  • Data:

Doktryna jakości – prof. Andrzej Blikle

W naszym cyklu „Biblioteczka Mądrego Rodzica” polecamy przede wszystkim poradniki dotyczące wychowywania dzieci i inne książki przeznaczone dla rodziców. Ale nie tylko. Zdarzają się bowiem publikacje, które – choć nie są poświęcone rodzicielstwu – warto znać i czytać. Jedną z nich jest książka prof. Andrzeja Bliklego pt. „Doktryna jakości”.

biblioteczka-madrego-rodzicaJest to publikacja z dziedziny zarządzania, ale wiele zaprezentowanych w niej prawideł dotyczy wszelkich innych, w tym rodzinnych, związków międzyludzkich, oraz tak ważnego w rodzicielstwie zagadnienia motywacji. Jak pisze autor na swojej stronie moznainaczej.com, czytelnik „znajdzie w rozdziałach od 3 do 6 opis mechanizmów obserwowanych dziś dość powszechnie we wszelkich tzw. wspólnotach zadaniowych. Taką wspólnotę może tworzyć brygada spawaczy, zespół sprzedawców, zarząd firmy, naukowcy w instytucie, urzędnicy w gminie, lekarze w szpitalu, żołnierze w pododdziale, sportowcy w drużynie, wolontariusze budujący studnie w Somali, a nawet rodzina (tak!). Wszędzie tam działają pewne uniwersalne zasady “grawitacji społecznej”, które powodują, że jedna wspólnota funkcjonuje skutecznie, a ludzie czują się w niej dobrze, a druga większość swojej energii poświęca na wewnętrzne rozgrywki.

“W zespole, w którym panuje zaufanie i partnerstwo, praca jest efektywna, poziom popełnianych błędów — niski, a ludzie czują się szczęśliwi.”

Szczególnie interesujący dla rodziców może być rozdział 5 pt. „Przemoc”, w którym Blikle opisuje w sposób ciekawy i przystępny zasady działania systemu nagród i kar (tzw. marchewkija). Zwłaszcza ci rodzice, którzy są przekonani o absolutnej konieczności karania i nagradzania dzieci i dobroczynnym wpływie tego systemu na rozwój moralny i dziecięcą motywację, mogą być pod wrażeniem. Niewątpliwie warto sięgnąć i poszerzyć swoją wiedzę.

Książka jest dostępna zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Ta druga została udostępniona na licencji Creative Commons i można pobrać ją bezpłatnie ze strony autora. Polecamy!

324563
Pobierz ebook za darmo

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY