• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Za drugim razem zawsze muszę wygrać!

[dropcap size=”350%” textcolor=”#dd3333″]C[/dropcap]Czy dziecko musi wygrać? Okazuje się, że tak. Jeśli na naszych półkach z książkami znalazła się pozycja „Rodzicielstwo przez zabawę”, to wiemy, że nie wszystkie dzieci umieją przegrywać. Czy tylko o to chodzi? Problem wygranej i przegranej jest zdecydowanie bardziej złożony dla dziecka i zaczyna się od pierwszych prób czołgania, wstawania, chwytania. Sukces, nawet mały, może być napędem do kolejnego. Przegrana z kolei może… no właśnie, co może?

Cohen pisze w swojej książce o wielkiej potrzebie wygrania. Nie chodzi o pieniądze, zabawki czy wspaniałe nagrody, a o sukces, dążenie, osiągnięcie celu. Kiedy dziecko raczkuje rodzic kładzie mu ulubioną zabawkę dalej. Dochodzi, przekłada jeszcze dalej. To jest ten moment, w którym powinniśmy dać dziecku wygrać, osiągnąć cel, do którego dążyło. Jeśli przełożymy kolejny raz dalej, to pokażemy maluchowi, że jego starania nie przynoszą efektu. Być może więcej nie spróbuje raczkować do zabawki. Podobnie może potraktować kolejne wyzwania.

Motywacja jest bardzo ważnym elementem codzienności dziecka. Nie można mu kazać iść, brnąć do przodu, a popychanie jedynie zaszkodzi. Na wielu blogach, w poradnikach celebryckich matek czytam, że „dziecko nie może wygrywać”. Wygrana to sukces, a każdy sukces to wiara w siebie, wzrost motywacji. Kiedy gram z dzieckiem w grę planszową nie zawsze trzymam się sztywno zasad. Gra – zabawa. Co jeśli kostka wskaże 2, a do grzybka w „Grzybobraniu” brakuje 3? pozwolę rzucić jeszcze raz, jeszcze i jeszcze. Przy okazji mamy naukę cyferek, ćwiczenie rzutów, koncentracji. Co jeśli postawisz na swoim? Plansza poleci w górę razem z grzybkami, dziecko wpadnie w histerię, zapewne kolejnego razu już nie będzie.

Zasady gry planszowej nie są życiowym priorytetem, podobnie z ilością wyraczkowanych metrów czy pierwszych kroków. Dziecko idzie, chce iść. Wspieraj, pomagaj, pozwól wygrać. A Ty sam ile razy podebrałeś/aś kartę w grze, gdy nikt nie widział? Przestawiłeś butelkę żeby nie całować w policzek akurat tej osoby? Czasami nie umiemy, nie jesteśmy gotowi przegrywać, a nie każda wygrana jest rzeczywistą nagrodą.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY