
Prawo dziecka do szacunku – Janusz Korczak
Jak wiecie, idee wychowawcze Janusza Korczaka są nam wyjątkowo bliskie. Wśród książek, które uważamy za szczególnie godne polecenia wszystkim Mamom i Tatom pragnącym poszerzać swoją wiedzę i rozwijać rodzicielskie kompetencje i intuicję, nie może więc zabraknąć publikacji Starego Doktora.
Dziś chcielibyśmy zachęcić Was do zapoznania się ze sztandarowym dziełem Korczaka, tzn. z niewielką, ale niezwykle ważną książką „Prawo dziecka do szacunku”. Po raz pierwszy została ona wydana w 1928 roku, ale zawarte w niej tezy i postulaty nie straciły na aktualności, a specyficznie korczakowski, przesycony empatią, wrażliwością i znajomością psychiki dziecięcej styl pisania autora nadal urzeka czytelników.
Nowa edycja tej książki, opublikowana w 2012 roku w ramach Roku Janusza Korczaka przez Rzecznika Praw Dziecka, jest dostępna za darmo online. Wystarczy kliknąć, by zagłębić się w lekturze i poznać podstawowe założenia korczakowskich idei, opartych na przekonaniu, że dzieci są ludźmi godnymi szacunku tak samo jak osoby dorosłe:
„Są jakby dwa życia: jedno poważne, szanowne, drugie pobłażliwie tolerowane, mniej warte. Mówimy: przyszły człowiek, przyszły pracownik, przyszły obywatel. Że będą, że później zaczną naprawdę, że na serio dopiero w przyszłości. Pozwalamy łaskawie plątać się obok, ale wygodniej bez nich.
Nie, przecież były i będą. Nie zaskoczyły nas niespodzianie i na czas krótki. Dzieci – nie przelotnie spotkany znajomek, którego można minąć w pośpiechu, którego zbyć łatwo uśmiechem i pozdrowieniem.
Dzieci stanowią dużą odsetkę ludzkości, ludności, narodu, mieszkańców, współobywateli – stali towarzysze. Były, będą i są.
Czy istnieje życie na żart? Nie, wiek dziecięcy – długie, ważne lata żywota, człowieka.”
Korczak kończy swoją publikację apelem:
„Szacunku, jeśli nie pokory, dla białego, jasnego, niepokalanego, świętego dziecięctwa.”
pod którym my również się podpisujemy i gorąco zachęcamy do lektury!