• Kategoria: Czytamy
  • Data:

Prawo dziecka do szacunku – Janusz Korczak

Jak wiecie, idee wychowawcze Janusza Korczaka są nam wyjątkowo bliskie. Wśród książek, które uważamy za szczególnie godne polecenia wszystkim Mamom i Tatom pragnącym poszerzać swoją wiedzę i rozwijać rodzicielskie kompetencje i intuicję, nie może więc zabraknąć publikacji Starego Doktora.

biblioteczka-madrego-rodzicaDziś chcielibyśmy zachęcić Was do zapoznania się ze sztandarowym dziełem Korczaka, tzn. z niewielką, ale niezwykle ważną książką „Prawo dziecka do szacunku”. Po raz pierwszy została ona wydana w 1928 roku, ale zawarte w niej tezy i postulaty nie straciły na aktualności, a specyficznie korczakowski, przesycony empatią, wrażliwością i znajomością psychiki dziecięcej styl pisania autora nadal urzeka czytelników.

Nowa edycja tej książki, opublikowana w 2012 roku w ramach Roku Janusza Korczaka przez Rzecznika Praw Dziecka, jest dostępna za darmo online. Wystarczy kliknąć, by zagłębić się w lekturze i poznać podstawowe założenia korczakowskich idei, opartych na przekonaniu, że dzieci są ludźmi godnymi szacunku tak samo jak osoby dorosłe:

„Są jakby dwa życia: jedno poważne, szanowne, drugie pobłażliwie tolerowane, mniej warte. Mówimy: przyszły człowiek, przyszły pracownik, przyszły obywatel. Że będą, że później zaczną naprawdę, że na serio dopiero w przyszłości. Pozwalamy łaskawie plątać się obok, ale wygodniej bez nich.

Nie, przecież były i będą. Nie zaskoczyły nas niespodzianie i na czas krótki. Dzieci – nie przelotnie spotkany znajomek, którego można minąć w pośpiechu, którego zbyć łatwo uśmiechem i pozdrowieniem.

Dzieci stanowią dużą odsetkę ludzkości, ludności, narodu, mieszkańców, współobywateli – stali towarzysze. Były, będą i są.

Czy istnieje życie na żart? Nie, wiek dziecięcy – długie, ważne lata żywota, człowieka.

 

Korczak kończy swoją publikację apelem:

„Szacunku, jeśli nie pokory, dla białego, jasnego, niepokalanego, świętego dziecięctwa.”

pod którym my również się podpisujemy i gorąco zachęcamy do lektury!

Janusz Korczak - Prawo dziecka do szacunku - pobierz darmowy ebook
Pobierz darmowy ebook

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY