• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Czy niemowlę może nie lubić mleka?

[dropcap size=”350%” textcolor=”#dd3333″]M[/dropcap]Małe dziecko nie zawsze chce pić mleko. Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy podajesz mleko modyfikowane, może go zwyczajnie nie chcieć. Przyczyna? Na pewno nie ma to nic wspólnego z tym co mama zjadła (więc nie wypominaj sobie przez miesiąc tej czekolady). Bardzo często przyczyną takiej sytuacji jest ząbkowanie – ssanie jest dla dziecka bolesne. Podobnie reagują dzieci na mleko przy zapaleniu ucha czy problemach żołądkowych, co nie oznacza, że zawsze. Dziecko może mleka zwyczajnie nie lubić (nie mylić z nie trawić). Tak jak my nie lubimy brukselki, tak maluch może nie lubić mleka. Co wtedy? Przecież musi coś jeść!

Dziecko może mieć rozszerzaną dietę od 4-6 miesiąca życia w zależności od tego, jak się odżywiało. I tutaj ciekawostka – znajdziemy na rynku mleko modyfikowane o obniżonym pH, które mają nieco bardziej kwaśny odczyn i zawierają mniej laktozy. Mleko to akceptuje większość dzieci niemlekowych. Warto spróbować mleka koziego, sojowego, kokosowego i ryżowego. Znajdziemy je w sklepach ze zdrową żywnością, czasami w większych hipermarketach.

Rozszerzanie diety bez mleka jako takiego jest już zdecydowanie łatwiejsze. Mleko można zastąpić jogurtami, serkami i innymi produktami mlecznymi. Dodatkowo można podawać dziecku wapń w syropie w porozumieniu z lekarzem. Mleko możemy dodać wszędzie (w odpowiedniej ilości) – do kaszy, zupy, sosu, lodów, koktajlu. Dziecko bezmleczne powinno mieć w swojej diecie więcej ryb, jaj, brokułów, brukselek, warzyw liściastych, buraków, migdałów, fig.

Nie poddawajmy się jednak od razu! Nie zawsze nie picie mleka z butelki czy piersi jest niechęcią do mleka. Zwróćmy uwagę na swoje perfumy, a nawet dezodorant.  Czasami pierś jest nakremowana lub mleko nie leci tak jak dziecko by oczekiwało. A może słomka? Kubek, niekapek, strzykawka (są też takie dzieci!), inny kolor butelki czy bluzki mamy. Próbujcie i nie poddawajcie się od razu!

Joanna Łysikowska
Bebuszek

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY