• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Odcięcie od telefonu Mamy

[dropcap size=”350%” textcolor=”#dd3333″]T[/dropcap]Telefon Mamy to jedna z najwspanialszych zabawek, jakie można sobie wymarzyć. Klika, piszczy, gada, a czasami nawet przypadkowo dzwoni. Mamy XXI wiek. Dziecko widzi nas z komórką czy smartfonem i chce tego samego. Jak odzyskać władanie nad własnym telefonem?

Przede wszystkim postaraj się nie używać telefonu co chwilę w obecności dziecka. Odkładaj go do kieszeni lub do szuflady. I teraz eksplozja! Dziecko w płaczu prosi o to nowoczesne urządzenie, którego teraz nigdzie nie nie widzi. Jest złe – pomóż mu określić emocje, zwłaszcza wtedy, gdy już mówi. „Jesteś zły, bo nie możesz znaleźć telefonu, ale to telefon mamusi”. I dalej płacz…

Komunikat został wysłany i naprawdę nie trzeba powtarzać milion razy, że to telefon mamy. Dziecko wie, ale nadal chce. Masz stary telefon? Rozwiązanie najprostsze, choć nie zawsze działa. Ten już nie klika, nie dzwoni i nie jest taki sam. Zaproponuj coś innego. Pudełko po czekoladkach idealnie nada się do stworzenia nowoczesnego komputera. A które dziecko nie chce zrobić go samodzielnie? Folie, farby, kredki, guziki.

14187640295_2c1fbbebc1_b

Skupmy się na tym, czym dziecko tak bardzo się zainteresowało: na klikaniu i reakcji urządzenia, czyli wydanien dźwięku, pojawianiem się obrazka, zadzwonieniu. Na rynku mamy mnóstwo gier w których możemy dać dziecku taki bodziec bez konieczności używania telefonu. Gry planszowe, zabawki edukacyjne, książeczki dźwiękowe. Początki będą ciężkie dla rodzica. To my musimy przestać wisieć na telefonie, który z kieszeni woła „sprawdź Facebooka”. Warto jednak się powstrzymać.

Telefon może istnieć dla dziecka, kiedy dzwonimy do rodziny i maluch też może porozmawiać, robimy ciekawe zdjęcia i pozwolimy dziecku zrobić „pstryk”. Niedawno czytałam o tym, że rodzice chętnie puszczają dzieciom muzykę z telefonu, kładąc urządzenie w łóżeczku. Po co? Muzyka z głośnika umieszczonego kilka metrów od dziecięcego ucha na pewno będzie bardziej bezpieczna i mniej trzeszcząca. A kiedy maluch już się do telefonu przyzwyczai? Pozostaje zmniejszać czas zabawy. „Dzisiaj pograsz na telefonie 30 min” (i nie piszę tu o 2-latkach). Jak podaje producent, pierwsze podobne urządzenia przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-5. Warto mieć na uwadze ten przedział wiekowy.

Joanna Łysikowska
Bebuszek

ilustracje: tlparadis – FlickrCC BY-SA 2.0memebinge – FlickrCC BY 2.0

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY