• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Rysowanie to bardzo dobry trening przed nauką pisania

[dropcap size=”350%” textcolor=”#dd3333″]R[/dropcap]Rysowanie jest bardzo dobrym przygotowaniem maluchów do szkoły, rozwija bowiem zdolności psychomotoryczne. Psychologowie uważają, że dzieci, które od małego rysowały lub malowały, szybciej uczą się później pisania.

Poprzez rysowanie dzieci ćwiczą koncentrację i obserwację, a także trenują wyobraźnię i zapamiętywanie. Zabawa ta stanowi ponadto świetne przygotowanie maluchów do szkoły, wpływa bowiem na rozwój psychomotoryczny i stanowi dobry trening przed nauką pisania. Zdaniem psychologów dzieci, które od małego rysowały lub kolorowały, szybciej i łatwiej uczą się w szkole pisania. Na polskim rynku rodzice mogą znaleźć wiele produktów, które mają pomóc maluchom rozwijać kreatywność i wyrabiać w nich nawyk pisania.

– Są to przede wszystkim produkty, które mają trójkątny kształt, tak, by dziecko uczyło się właściwego sposobu trzymania potem w przyszłości długopisów czy ołówków. Wśród artykułów kreatywnych jest też mnóstwo różnych flamastrów, które pozwalają dzieciom na przykład tworzyć tło jakimś kolorem, a innymi kolorami tworzyć na nim jakieś szalone, piękne efekty w postaci gwiaździstego nieba – mówi Małgorzata Gawryluk-Dudzińska, kierownik marketingu BIC Polska, właściciela marki BIC KIDS.

Psychologowie radzą, by rodzice motywowali dziecko do rysowania. Podczas zabawy można zadawać dodatkowe pytania dotyczące rysunku, aby dziecko dodawało kolejne do niego elementy i rozwijało wyobraźnię. Gotowe rysunki warto wyeksponować, np. w formie wystawy na ścianie mieszkania. Dziecko będzie czuło dumę z własnych osiągnięć, a tym samym większą chęć do tego typu aktywności. Starsze dzieci rodzice powinni zachęcać do rysowania różnymi technikami, mogą np. łączyć flamastry z farbami, malować rękami lub farbami.

– Wystarczy kartka papieru, kolorowe flamastry i kredki, żeby naprawdę wspaniale bawić się z dzieckiem. Przy okazji można mu na przykład zaproponować, aby zamiast kropek łączyło ze sobą cyferki albo literki. To także sposób na to, by dziecko w bardzo przyjazny sposób i taki, który będzie motywował, uczyło się czy przypominało sobie lekcje – mówi Małgorzata Gawryluk-Dudzińska.

Rodzice powinni pamiętać, aby wybierać produkty odpowiednie do ich wieku, zrobione z nietoksycznych substancji i niezawierające glutenu. Dzieci, zwłaszcza bardzo małe, często bowiem wkładają kredek lub flamastry do buzi.

[video_embed][/video_embed]
źródło: Lifestyle Newseria
ilustracja: juhansonin – Flickr.com – CC BY 2.0
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY