• Kategoria: Archiwum
  • Data:

O zaletach jazdy konnej

[dropcap size=”350%” textcolor=”#dd3333″]J[/dropcap]Jazda konna tylko z pozoru może wyglądać jak zwyczajne siedzenie na koniu i dawanie mu prostych wskazówek (jak iść, skręcić czy zatrzymać się). W rzeczywistości to coś znacznie więcej, niż przypadkowy obserwator jest w stanie zauważyć – jazda konna oprócz przyjemności dostarcza bowiem wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.

Rozwój fizyczny

Po pierwsze, jazda konna rozwija równowagę i koordynację. Ruchy, jakich oczekuje się od jeźdźca, wymagają wysokiej świadomości ciała. Podczas jazdy konnej wykorzystuje się wiele mięśni – głównie nóg, brzucha, ramion i pleców. Jeździectwo to nie siła fizyczna, lecz mocne i elastyczne mięśnie, które pomagają w utrzymaniu równowagi i koordynacji. Pamiętajmy, że w czasie jazdy konnej dwie strony naszego ciała muszą pracować jednocześnie, co stymuluje do skoordynowanego działania obie półkule mózgowe.

Jazda stępem, podobnie jak spacer, stymuluje pracę organów wewnętrznych, wspomaga działanie wątroby i proces trawienia. Podczas jazdy spalamy wiele kalorii i poprawiamy przemianę materii.

Pokonywanie słabości

Można zaryzykować twierdzenie, że dla wielu osób pokonaniem pierwszej słabości jest po prostu wejście na konia. W przypadku panicznego lęku nie powinno się jednak tego próbować, ponieważ koń jest doskonałym lustrem naszych emocji i czuje nasz lęk.

Niemniej jednak każdy, kto zdecydował się na rozpoczęcie swojej przygody z końmi, powie, że w pewien sposób właśnie dzięki koniom, a może dla nich, przełamuje wewnętrzne bariery i wciąż uczy się nowych rzeczy – od nauki kolejnego szybszego chodu (aby pozostać w siodle i nie spaść) poprzez pierwsze przejazdy po drągach po małe przeszkódki. Nawet najbardziej doświadczony jeździec przyzna, że zawsze jest coś nowego do nauki.

Badania naukowe wykazały, że ustawiczne kształcenie się pomaga w zapobieganiu utraty pamięci. Mózg, podobnie jak mięśnie, potrzebuje pracy, aby zachować sprawność. Jeździectwo zapewnia mózgowi długą drogę ciągłej nauki, a przez to wielkie możliwości osiągania sukcesów.

Życie społeczne

Dzieci uczące się jazdy konnej na każdym treningu podejmują nowe wyzwania, które pokonują ciężką, systematyczną pracą. Dzięki temu budują wiarę w siebie i swoje możliwości i od najmłodszych lat uczą się wytrwałości. Te cechy bardzo pomogą w dorosłym życiu.

Konie w pozytywny sposób wpływają na wiele cech naszego charakteru – opiekuńczość, szacunek, wytrwałość, dążenie do celu i odpowiedzialność. Ze statystyk wynika, że wiele osób, które mają styczność z końmi, angażuje się w różnego rodzaju wolontariaty i często pomaga fundacjom wspierającym bezdomne zwierzęta.

Poza tym nauka jazdy konnej daje możliwość nawiązania nowych przyjaźni z osobami o podobnych zainteresowaniach. Obok samego życia stajennego organizowane są wspólne wypady na imprezy jeździeckie czy wyjazdy wakacyjne.

Samopoznanie

Jak już wspomniałam, konie to nasze lustro. W naturalny niewymuszony, sposób pokazują nam wszystkie nasze mocne strony, ale też słabości. Nie obchodzi ich to, czy jesteśmy bogaci czy biedni, ładni czy brzydcy, zdrowi czy chorzy – a jedynie to, jakie jest nasze prawdziwe „ja” i co czujemy. Ta ich umiejętność odzwierciedlania emocji jest wykorzystywana w wielu szkoleniach, podczas których to konie uczą ludzi. Zachowanie konia może bowiem wskazać np. naszą niewłaściwą komunikację czy brak pewności siebie. Konie uczą nas konsekwencji, ale i pokory – w relacjach z nimi nie ma miejsca na egoizm. To ważne, bo przecież poznanie samego siebie to klucz do dalszych szkolnych i dorosłych sukcesów.

Przyjaźń

To trudne do wytłumaczenia i zrozumie to tylko ktoś, kto miał konia za przyjaciela – mam nadzieję, że będziecie mogli to poczuć. Spędzając czas z koniem, rozumiemy się bez słów, on wie, kiedy do nas podejść czy przytulić się. Czujemy mocną więź emocjonalną. Konie pomimo tego, że mieszkają w stajni, są członkami naszych rodzin, myślimy o nich na święta, zabieramy na wakacje i dbamy bardziej niż o siebie.

Zdrowie

Korzyści płynących z kontaktu z końmi jest tak wiele, że zwierzęta te są pomocne podczas leczenia nawet ciężkich schorzeń. Hipoterapia, czyli forma rehabilitacji psychoruchowej, do której wykorzystuje się konie, jest stosowana przy leczeniu między innymi mózgowego porażenia dziecięcego, chorób mięśni, wad postawy, opóźnień psychoruchowych czy cukrzycy.

Inspiracja

Konie to piękne stworzenia. Ich piękno podziwiają nie tylko ich właściciele czy bywalcy stadnin. Konie od wieków inspirują artystów i poetów. Kiedy widzimy galopujące stado koni, ogarnia nas nostalgia za wolnością i poczuciem niezależności, a rytm wybijany przez kopyta czujemy mocno w klatce piersiowej. Konie cały czas przypominają nam o pięknie naturalnego świata i stanowią inspirację również dla dzieci, które po powrocie do domu rysują je, bawią się figurkami, a nawet… piszą wiersze.

Zabawa!

Na koniec najważniesza sprawa – zabawa! Do prawidłowego rozwoju dzieci potrzebują przede wszystkim zabawy, a nauka, podczas której można dobrze się bawić, jest skuteczniejsza i przyjemniejsza. Z końmi można się bawić naprawdę świetnie. Wiele dzieci i nastolatków (ale nie tylko!) potrafi godzinami spędzać czas z końmi w stajni czy w terenie, co stanowi doskonałą formę integracji z przyjaciółmi i zdrowego wypoczynku.

Istnieją też zabawy wywodzące się z obcowania z końmi. Na przykład wiele dzieci „przejeżdża” parkur bez konia, pokonując różnego rodzaju przeszkody i pilnując, aby galopować na dobrą nogę :). Na koniach można też grać w piłkę – tak!, ogromna gumowa piłka, dwie bramki i dzieci na koniach strzelające gole przy użyciu nóg konia.

Jazda konna, wraz z wszystkimi towarzyszącymi jej aktywnościami, odciąga dzieci od telewizorów, tabletów czy komputerów, i może stać się prawdziwą pasją, która przynosi nie tylko radość i satysfakcję, ale też korzyści w wielu obszarach życia i rozwoju.

Małgorzata Rogalska
Horseplanet.pl

logo_horseplanet

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY