• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Konsekwencja – czy jest możliwa?

[dropcap size=”350%” textcolor=”#dd3333″]N[/dropcap]Na czym polega konsekwencja rodziców w wychowaniu? Zauważyłam, że ile osób, tyle jest poglądów i całe mnóstwo mitów z tym związanych. Jest to trudny temat szczególnie dlatego, że są sytuacje, w których ważniejsza od schematycznego postępowania staje się uczciwość wobec własnych potrzeb, czy potrzeb dziecka. A próba bycia konsekwentnym czasem koliduje z tymi potrzebami. Co wtedy zrobić? 

Zanim odpowiem na to pytanie chciałabym zapytać ciebie, czy wiesz jakim typem rodzica jesteś, to znaczy w jaki sposób podchodzisz do konsekwencji? Jeśli nie do końca wiesz o co chodzi, możesz to sprawdzić w artykule tutaj.

Z mojego punktu widzenia konsekwencja jest przez rodziców często źle rozumiana. Jej złe rozumienie i nieodpowiednie używanie przyczynia się do pogorszenia relacji z dzieckiem.

Zacznijmy od lepszego zrozumienia czym konsekwencja jest w naszym dorosłym życiu. Wyobraźmy sobie, że mamy jakiś cel do zrealizowania. Cokolwiek to jest, jeśli chcemy go osiągnąć, musimy nie tylko wytrwale do tego dążyć, ale też silnie tego pragnąć, stanowczo się za to zabrać i dotrzymywać terminów czy postanowień z tym związanych.

Jeśli za każdym razem tak podchodzimy do naszych zadań, to wtedy jesteśmy konsekwentni. Jednak pewnego dnia dopada nas przeziębienie, głowa nam pęka z bólu, mamy koszmarne samopoczucie i zawalamy jakiś termin, nie wywiązujemy się… Czy to brak konsekwencji?

Stawiam zatem pytanie: Czy to możliwe, żeby zawsze być jednakowo konsekwentnym? I jeśli nie konsekwencja, to co?

Wiele podobnych rzeczy ma miejsce w wychowaniu. Są sytuacje, kiedy nasze samopoczucie, albo okoliczności powodują, że zabraniamy czegoś, na co zwykle pozwalamy dziecku. Na przykład w domu synek może biegać po pokojach, a u cioci na imieninach nie.

Córka zwykle może puszczać dość głośno muzykę w swoim pokoju i nawet nam to sprawia przyjemność, ale kiedy nas boli głowa, kategorycznie zaprotestujemy. Przykłady można by mnożyć, tak jest ich wiele. Możesz napisać w komentarzu o swoich doświadczeniach z tym związanych.

Wniosek? Nie jest ani możliwe, ani potrzebne, aby rodzice byli zawsze konsekwentni.

A mimo to… Są sprawy, do których przywiązujemy większą wagę. Są sprawy wobec których nie ustąpimy i jesteśmy nieugięci. Nie dla zasady, lecz dla dobra dziecka.

Konsekwencja w wychowaniu oznacza wtedy:

  • bycie silnym, kiedy okoliczności tego wymagają;
  • bycie stanowczym, gdy np. bezpieczeństwo dziecka jest narażone;
  • dotrzymywanie obietnic danych dzieciom.

Jednak nawet i tutaj nie jest możliwe zawsze takie samo postępowanie w tych samych sytuacjach! Hm… Czy zatem konsekwencja jest nam niepotrzebna? Potrzebujemy jej tak samo jak innych cech, ale uwaga, sięgajmy po nią wówczas, kiedy tego wymagają okoliczności.

Bycie konsekwentnym dla zasady i hołdowanie jej w automatyczny, bezrefleksyjny sposób, to bardzo złe rozwiązanie. To mit, że konsekwencja jest lekiem na wszystkie problemy wychowawcze. Ciąg dalszy nastąpi. A co Ty o tym myślisz?

Barbara Dzióbek
Barbara Dziobek – Rodzic, pedagog, trener i coach, autorka artykułów, warsztatów, szkoleń dla rodziców, specjalista w radzeniu sobie ze złością i uzdrawianiu relacji rodzice-dzieci.

wychowacdziecko
artykuł opublikowany został pierwotnie na prowadzonej przez autorkę stronie www.wychowacdziecko.pl

ilustracja: Parker Knight – Flickr.comCC BY 2.0
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY