• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Bunt żywieniowy dziecka – jak sobie z nim poradzić?

Nawyki żywieniowe dziecka kształtują się od jego pierwszych chwil, dlatego od samego początku troszczymy się, by jadło zdrowo. Przychodzi jednak czas, gdy kilkuletnie dziecko odmawia nagle jedzenia większości produktów, żądając jedynie kanapek z szynką, spaghetti bolognese, naleśników z serem i tony słodyczy. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

1. Rozmawiaj

Nie załamuj się, gdy dziecko odmówi jedzenia marchewki. Pytaj o powody i spróbuj je zrozumieć, rozmawiaj z dzieckiem o tym, dlaczego organizm potrzebuje warzyw, wytłumacz mu, że to dla niego dobre, ale nie strasz go, że wypadną mu włosy, jeśli czegoś nie zje. Ty wiesz, że dziecko powinno dostawać 5 porcji warzyw lub owoców dziennie, ale ono tego nie wie. Proponuj alternatywy – jeśli dziecko nie chce jeść surówki, namów dziecko na spróbowanie marchewki gotowanej albo startej z jabłkiem. Spróbuj rozwiązać problem razem z dzieckiem, przed gotowaniem zapytaj się go, na co ma ochotę i razem ustalcie menu. Świetną zabawą i jednocześnie edukacją będzie nie tylko wspólne spożywanie posiłków, ale też ich przygotowywanie.

2. Wyczaruj kolorowe dania

Człowiek je oczami – bura papka na stole potrafi zniechęcić. Dlatego gotuj estetycznie, układaj barwne kompozycje, formuj ciekawe kształty. Czasami wystarczy poukładać warzywa w kolorowy pociąg czy buźkę na talerzu, żeby zachęcić dziecko do pałaszowania. Podobnie jest z zapachem. – Dopiero po zniwelowaniu zapachu kalafiora, brukselki czy brokułów moje dzieci zaczęły jeść te warzywa. Sposób na to jest prosty – wystarczy do gotujących się warzyw dodać trochę mleka lub listek laurowy – radzi Beata Straszewska, założycielka centrum wiedzy o stewii Stewiarnia.pl i matka dwojga dzieci.

3. Słodycze jak najpóźniej

Dzienna dawka cukru spożywana przez dzieci do 8 roku życia nie powinna przekraczać 15 gramów dziennie. To tyle, co 3 łyżeczki, ale do dziennej normy wlicza się też cukier zawarty w gotowych produktach, sokach, płatkach. Dlatego jak najdłużej nie dosładzaj potraw i nie dawaj dziecku słodyczy ani dosładzanych napojów. Łatwo mówić, trudniej zrealizować, gdy dzieci wokół zajadają się batonikami, z bilbordów kuszą cukierki, a ciocie przynoszą w prezencie czekoladę. Uprzedź gości zaproszonych na przyjęcie, żeby nie kupowali słodyczy, porozmawiaj z matkami innych dzieci w przedszkolu/szkole o szkodliwości cukru. Dopóki dziecko stołuje się głównie w domu, to od ciebie zależy jego sposób odżywiania.

4. Znajdź słodką alternatywę

Jeśli dziecko wpadło już w pułapkę słodyczy, pomóż mu się z niej wydostać. Przygotuj mu domowy deser, zamiast batonika podsuń truskawki. Jeśli nie umiecie rezygnować ze słodkiego smaku, zaopatrz się w zdrowe zamienniki cukru, np. stewię. – Ekstrakt ze stewii to naturalna i bezkaloryczna substancja słodząca, używana w Ameryce Południowej już od setek lat – mówi Beata Straszewska z centrum wiedzy o stewii Stewiarnia.pl. – Słodziki ze stewii nadają się do gotowania i wypieków, można posłodzić nimi naleśniki czy kompot – dodaje. Na rynku są też dostępne czekolady słodzone stewią, mają one mniej kalorii i więcej błonnika, niż tradycyjne tabliczki.

5. Nie zanudzaj dziecka

Urozmaicaj cotygodniowe menu. Nawet najsmaczniejsza mizeria podawana co tydzień szybko się znudzi. Eksperymentuj z formami dań: zamiast sałatki zrób zapiekankę warzywną, zamiast słodkiego omletu, omlet z szynką, pomidorami i papryką. Pokaż dziecku nowe, intrygujące owoce: mango, persymonę, pitaję. – Nakłanianie dziecka do zdrowego odżywiania może być żmudną pracą, ale warto się na nią zdecydować. Edukacja żywieniowa to inwestycja, która jak żadna inna zwróci się w przyszłości. Trzeba tylko pamiętać o jednej zasadzie: być konsekwentnym, ale nigdy nie zmuszać – komentuje Straszewska ze Stewiarnia.pl. – Jeśli jedzenie będzie rodziło stresujące sytuacje, dziecku w ogóle odechce się jedzenia – dodaje.


 

stewiarnia_logo_bez_cukru_czarneStewiarnia. Naturalnie bez cukru.

Stewiarnia to centrum wiedzy o stewii – zdrowego i naturalnego zamiennika białego cukru. Powstała z myślą o osobach, które prowadzą zdrowy styl życia i szukają sposobu na ograniczenie spożycia cukru, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z przyjemności, jaką daje smak słodkiej kawy czy czekolady.

Założona przez Beatę Straszewską w 2013 roku Stewiarnia już teraz sprzedaje produkty w ponad  150  sklepach ze zdrową żywnością, w tym w sklepach Organic Farma Zdrowia w całej Polsce oraz poprzez e-sklep.  W ofercie sklepu znajdują się słodziki ze stewii, belgijskie czekolady orazmusli crunchy słodzone ekstraktem ze stewii. W kwietniu br. Stewiarnia została nagrodzona złotym medalem za stewię w płynie na Międzynarodowych Targach Żywności – World Food Warsaw 2014.

www.stewiarnia.pl

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY