• Kategoria: Archiwum
  • Data:

W trakcie wakacji wzrasta ryzyko zaprószenia oczu u dzieci

[dropcap size=”220%”]Z[/dropcap]Zabawy na plaży, leśne wędrówki i biwaki mogą nieść ze sobą ryzyko zaprószenia oczu, szczególnie u najmłodszych. Najlepszym sposobem usunięcia powierzchownych ciała obcych jest przepłukanie gałki ocznej jałowym roztworem fizjologicznym. W przypadku braku dostępu do apteki można zastosować przegotowaną lub mineralną wodę. Jeżeli podrażnienie utrzymuje się dłużej niż 2 dni lub w przypadku ciała obcego penetrującego rogówkę, konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim.

Ciała obce, które dostają się na powierzchnię gałki ocznej, powodują ból, łzawienie i pieczenie, a w przypadku zaniedbania mogą doprowadzić do poważnej infekcji. Ryzyko zaprószenia oczu jest szczególnie wysokie u dzieci w trakcie wakacyjnych wyjazdów. W przypadku powierzchownego ciała obcego najlepszym rozwiązaniem jest przepłukanie worka spojówkowego jałową solą fizjologiczną, dostępną w każdej aptece.

– Jeżeli jesteśmy daleko od apteki i nie mamy możliwości zakupu roztworu fizjologicznego, dobrą substancją będzie przegotowana woda czy nawet woda mineralna z butelki. Chodzi o to, żeby była jak najbardziej czysta, żeby fizycznie po prostu przemyć oko – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Radosław Różycki, specjalista chorób oczu, konsultant Centrum Medycznego MML.

Ciała obce, które dostały się pod górną powiekę, można usunąć nawilżonym wacikiem lub rogiem chusteczki. Jeżeli objawy podrażnienia utrzymują się mimo płukania oczu, w ciągu 2-3 dni należy udać się do gabinetu lekarskiego. Ciała obce wbite w rogówkę zwykle są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji okulistycznej.

– Na szczęście oko się bardzo szybko regeneruje. Im młodsza osoba, tym w parę godzin naprawdę może dojść do wygojenia. Jeżeli jest kłopot, zalecałbym zastosowanie jakiegoś żelu. Są maści bez recepty z witaminą A. Należy podać ją do oka, założyć opatrunek, wtedy stworzy się warunki do tej szybkiej regeneracji powierzchni gałki ocznej – dodaje Radosław Różycki.

Aby zapobiegać zaprószeniu oczu u dzieci, warto zaopatrzyć je w okulary przeciwsłoneczne, które dodatkowo chronią wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

[video_embed][/video_embed]
źródło: Lifestyle Newseria
ilustracja: chefrandenFlickr.com
10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY