• Kategoria: Czytamy
  • Data:

Jedno oko na Maroko – Tomasz Kwaśniewski – recenzja

Kiedy dowiedziałem się (już nie pamiętam skąd), że Tomasz Kwaśniewski napisał TAKĄ książkę, przeczuwałem od razu, że to będzie bomba i wiedziałem, że będę chciał ją przeczytać. Co z tego, że jest dla dzieci? W końcu my, mężczyźni, jesteśmy podobno dużymi dziećmi. Wiedziałem też, że będę chciał napisać o niej na stronie. No, to do rzeczy.

Tomasz Kwaśniewski to dziennikarz z gatunku, który niestety powoli zanika. Zarówno w tekstach prasowych, jak i w audycjach radiowych nie goni za tanią sensacją. Jego interesuje drugi człowiek. Jest ciekawy świata, rozmówcy. Przygotowany do rozmowy, wnikliwy, ale nie napastliwy. Właśnie dlatego od początku czułem, że to jest właściwy człowiek do napisania TAKIEJ książki.

Czas zatem wyjaśnić – jakiej.

Pamiętacie z dzieciństwa taką sytuację? Idziecie ulicą i widzicie kogoś, kto wygląda albo zachowuje się w sposób dla Was nieznany czy dziwny. Albo jest dziwnie ubrany. Jest bardzo gruby albo bardzo niski albo nie ma jednej nogi. Chcielibyście go zapytać, na przykład o to,  jak to jest nie mieć nogi. Wiecie jednak, bo w domu Was tego nauczono, że tak nie wypada, że to niegrzeczne. Nie pytacie więc, patrzycie tylko z  zaciekawieniem.

Tomasz Kwaśniewski uważa, że trzeba pytać. I pyta. Księdza Bonieckiego – dlaczego nosi sukienkę i dlaczego nie może mieć dzieci. Bezdomnego – dlaczego pije, skoro przez picie nie ma domu. Niewidomego – jak to możliwe, że widzi piękno kobiety. Rozmawia z kobietą w ciele mężczyzny, naturystą, bliźniakami, kulturystą. Dowiaduje się, dlaczego nie jest fajnie być grubym. Zadaje pytania proste, bezpośrednie. Ale robi to w taki sposób, że nie obraża rozmówców, a przy tym – uzyskuje odpowiedzi szczere i mądre.

“Jedno oko na Maroko” to pochwała naturalnej ciekawości, ale zarazem lekcja szacunku i tolerancji. Mądra książka, w dodatku – napisana prostym językiem i – sądzę – ciekawa dla dzieci.

907253333

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY