• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Dziecko na kolonii – poradnik zatroskanego rodzica

[dropcap size=”220%”]D[/dropcap]Dla wszystkich rodziców, wysyłających dziecko pierwszy raz na samodzielną kolonię, jest to stres. Czasy, gdy na koloniach „po prostu się było” minęły bezpowrotnie, teraz do wyboru mamy dziesiątki dobrych organizatorów, którzy prześcigają się w ciekawych ofertach obozów i jak najatrakcyjniejszych programach. Częstym powodem odwlekania decyzji o wysłaniu dziecka na wypoczynek z rówieśnikami jest niewiedza rodzica, co tak naprawdę będzie się działo z jego dzieckiem i obawa czy będzie bezpieczne. Specjalnie dla tych rodziców, odsłaniamy kulisy wakacyjnych obozów!

Podróż w tę i z powrotem

Każdy rodzic ma prawo sam przywieźć dziecko na kolonię i upewnić się na miejscu, że warunki są dobre. Jednak najczęściej wybieraną opcją są dojazdy kolonijne, za dodatkową dopłatą do ceny kolonii. Odbywają się zawsze pod opieką kadry kolonijnej, najczęściej z największych miast Polski różnymi środkami transportu, np. autokar, pociąg, czasem bus. Wychowawca opiekuje się grupą dzieci lub młodzieży na czas transportu, zapewnia im bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.

Podstawowe informacje o dojeździe na dany obóz rodzic zawsze znajdzie w ofercie na stronie www organizatora kolonii. Jeśli czytamy o „antence” oznacza to dojazd z określonego miasta uzależniony od np. liczby chętnych lub innych warunków określonych przez organizatora. Dodatkowo informacje o dokładnym miejscu i godzinie zbiórki są wysyłane mailem do rodziców kilka dni przed rozpoczęciem obozu. Wtedy też rodzice otrzymują numer telefonu do konwojenta (nie do kierowcy!), który będzie się opiekował dziećmi w czasie podróży.

Czasami rodzice martwią się jak dziecko rozpozna swoją walizkę czy torbę. Można temu prosto zaradzić, przyczepiając do zamka czy rączki, małą maskotkę lub wisiorek, które dziecko rozpozna i kłopot z głowy. Można też podpisać walizkę. Zawsze można zapytać organizatora, czy dzieci będą dowiezione pod same drzwi obiektu noclegowego czy np. będą musiały iść kawałek leśną drogą. Dostosujmy ciężar bagażu do możliwości fizycznych dziecka i przemyślmy, czy lepsza będzie walizka na kółkach czy np. plecak.

Plan dnia

Dzień na koloniach najczęściej podzielony jest na trzy bloki zajęciowe z przypadającą jedną przerwą na odpoczynek po obiedzie. Poza tą chwilą (30-45 min.) relaksu, czas powinien być wypełniony po brzegi, by uczestnicy w żadnym wypadku nie narzekali na nudę i nie wpadali na niebezpieczne pomysły własne. Oczywiście taki czas wolny nie jest wolnym od czujności wychowawców! Na dobrze zorganizowanych obozach często trudno jest się dodzwonić do dziecka ze względu na intensywność realizowanego programu. Pierwszy blok zajęciowy zaczyna się po śniadaniu, drugi po przerwie poobiedniej, a trzeci – po kolacji. Uważajcie – jeśli w opisie kolonii stałym głównym punktem programu rekreacyjnego są „gry i zabawy na świeżym powietrzu” to najczęściej oznacza to brak pomysłów organizatora na zajęcia z dziećmi.

Program obozu

Kolonie i obozy skupione są wokół realizacji określonego tematu np. dyscypliny sportu, fabuły przygodowej bądź bajkowej (przygody Indiany Jonesa, Robinsona Cruzoe, piraci, księżniczki itp.), muzyki (obozy wokalne, warsztaty gry na różnych instrumentach), tańca, mody, survivalu, nauki języka i bardzo wielu innych dziedzin. Organizatorzy trzymają rękę na pulsie i wsłuchują się w modne trendy wśród dzieci i nastolatków, stąd kolonie poświęcone przygodom Harrego Pottera, czy bardzo popularne w tym roku obozy dla fanek serialu „Violetta”, czy fanów zespołu One Direction. Łączące dzieci zainteresowania znacznie przyspieszają integrację na obozie, najczęściej już w podróży zawierają one kolonijne przyjaźnie.

Podczas warsztatów, koloniści często korzystają z profesjonalnego sprzętu i ciekawych materiałów pod okiem instruktorów np. z pracowni komputerowych, wyposażenia muzycznego, sportowego czy oryginalnych materiałów plastycznych. Oprócz tego wszystkie grupy w danym ośrodku biorą udział we wspólnym programie rekreacyjnym, w którym także proponuje się konkretne zajęcia: wycieczki, zabawy, trochę ruchu, rajdy terenowe, zwiedzanie, dyskotekę i inne.

Zakwaterowanie

Pokoje kolonijne mają coraz wyższy standard, gdyż takie są wymagania klientów – najczęściej są to ładne pomieszczenia z łazienkami, umeblowane i wygodne. Przeważnie każde dziecko ma swoją małą szafeczkę koło łóżka, a na każdy pokój przypada duża szafa. Pokoje przeważnie są od 2- do 6-osobowych, dozwolone są łóżka piętrowe, chociaż coraz rzadziej się je spotyka. Pamiętajmy, że dla dziecka na kolonii najważniejsza jest atmosfera, program, koledzy i dobra opieka. Dziecko chce się po prostu dobrze bawić, a niekoniecznie mieszkać w pięciogwiazdkowym hotelu.

Dzieci kwaterowane są w pokojach nich według płci i wieku. Jeśli dziecko wybiera się na obóz z rodzeństwem lub koleżanką – trzeba zaznaczyć już przy zapisie, że życzymy sobie, aby byli razem w pokoju (oczywiście jeśli dzieci są jednej płci i w zbliżonym wieku). Na niektórych obozach dla dzieci od 10 lat jest możliwość wyboru opcji noclegowej pod namiotem (tańszej) lub w budynku. Dzieci młodsze nigdy nie powinny być kwaterowane ze starszymi nastolatkami.

Wyżywienie

Obecnie dania serwowane w ośrodkach kolonijnych są zawsze przyrządzane są na miejscu. Menu zatwierdzone jest wcześniej przez sanepid oraz układane zgodnie z wymogami żywieniowymi. Koloniści mają zapewniony stały dostęp do wody pitnej. U niektórych organizatorów istnieje możliwość np. diety wegetariańskiej. Nie zmusza się dzieci do jedzenia, ale też nie pozwala, aby karmiły się słodyczami ze sklepiku – często wychowawcy kontrolują liczbę i jakość kupowanych przez dzieci słodyczy. Jakość wyżywienia jest często podstawowym kryterium wyboru obiektu przez organizatora. Miejmy świadomość, że serwowana jest kuchnia zdrowa i narzekania dziecka na posiłki mogą wynikać z faktu, że na co dzień ma zupełnie inną dietę… Niestety w ostatnich latach obserwujemy modę dawania dziecku wielkich toreb cukierków, batoników czy gum przez rodzica na obóz. Nie jest to dobry pomysł, grozi nadmiernym ich spożywaniem i straceniem apetytu na właściwe posiłki.

Obiekty

Najważniejszym kryterium do spełnienia przez obiekt kolonijny jest: ogrodzony teren i posiadanie specjalnego zezwolenia od Straży Pożarnej na przyjmowanie grup, dobrze jeśli jest monitoring. Okolica musi być bezpieczna, z terenem rekreacyjnym. Kolonie zwykle odbywają się w sprawdzonych, zaprzyjaźnionych od lat ośrodkach (pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe) dostosowanych do potrzeb dzieci. Obiekt często ma również boisko, plac zabaw, a nawet basen. Najczęściej są to obiekty położone jak najbliżej morza, nad jeziorem czy w środku lasu – tak, aby otoczenie dodatkowo miało wpływ na komfort pobytu.

Ubezpieczenie i opieka lekarska

Bezpieczeństwo i zdrowie uczestników jest kwestią priorytetową dla każdego organizatora. Każde dziecko zgłaszające się na obóz objęte zostaje ubezpieczeniem NNW do określonej kwoty (z reguły jest to 5 000 zł lub 10 000 zł). Każdy organizator kolonii ma obowiązek zapewnić dostęp do opieki lekarskiej. Zazwyczaj małe kolonie (do 45 uczestników) nie mają pielęgniarki, a w razie zachorowania czy wypadku dziecko wiezione jest do lekarza przez kierownika kolonii lub wychowawcę. Oczywiście zawsze istnieje możliwość szybkiego wezwania pomocy ze szpitala lub karetki. W przypadku urazu/wypadku/złamania/choroby – dziecko badane jest przez lekarza, a rodzic informowany o wszystkim na bieżąco. Bardzo ważne, by w karcie uczestnika rodzic wpisał wszystkie rzeczy i leki, na jakie dziecko jest uczulone oraz wszystkie aktualne diety, choroby i dolegliwości dziecka. Większe obozy (powyżej 45 uczestników) zazwyczaj mają na miejscu pielęgniarkę. Na niektórych obozach podczas wypoczynku dzieci cały czas jest zatrudniony lekarz. Warto też wspomnieć, że u dobrych organizatorów zawsze przynajmniej część kadry ma przeszkolenie medyczne, ratunkowe lub pielęgniarskie. Ponadto każdy wychowawca kolonijny i kierownik otrzymując uprawnienia, musi zdać egzamin m.in. z pomocy przedmedycznej.

Kadra

Zwłaszcza dla najmłodszych uczestników kolonii bardzo ważne jest, aby wychowawca „dał się lubić” i budził zaufanie zarówno dziecka, jak i rodzica. Bardzo często dzieci chcą zapisywać się na kolejne obozy z danym organizatorem tylko i wyłącznie wtedy, jeśli będzie konkretny wychowawca. Tak więc kadrę najczęściej stanowią młodzi ludzie z wielką pasją, poczuciem humoru, pełni energii i pomysłów. Na obozach tematycznych są to fachowi instruktorzy z danej dziedziny. Bardzo rzadko zatrudnia się nauczycieli szkolnych, którzy są po całym roku szkolnym pracy z dziećmi i czują zmęczenie psychiczne. Oczywiście każda z zatrudnionych osób w kolonijnej kadrze posiada odpowiednie kwalifikacje (wychowawcy lub instruktora).

Kąpiele w jeziorze, morzu, na basenach, wyjścia w góry

Do obozowej kadry zalicza się również ratowników, instruktorów i przewodników, bez których nie mogą odbyć się żadne specjalistyczne zajęcia. Wszystkie kąpiele obowiązkowo odbywają się pod okiem kolonijnego ratownika, a dzieci przed wejściem do wody są informowane o dozwolonych zachowaniu. Jeśli odbywają się zajęcia na wodzie typu kajaki to dzieci mają na sobie kamizelki ratunkowe. W przypadku wycieczek górskich grupom towarzyszy przewodnik.

Grupy kolonijne

Ustawowo liczba dzieci w grupie, pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób w przypadku uczestników starszych (powyżej 10 lat). Jeśli jednak mamy do czynienia z młodszymi uczestnikami grupa może liczyć najwyżej 15 osób. Najczęściej jednak zajęcia odbywają się w znacznie mniejszych grupkach w zależności od realizowanego programu i wewnętrznych podziałów. Nigdy jednak nie przekracza się ustawowej liczby dzieci pod opieką jednej osoby z kadry.

KOGIS_obozy_i_kolonie_brazowy

Autorem artykułu jest KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator kolonii, wycieczek dla dzieci i młodzieży, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY