• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Warsztaty – pytamy Was o opinię

[dropcap style=’square’]N[/dropcap]Na naszej stronie oraz na naszym fanpage na Facebooku często informujemy o rozmaitych warsztatach dla dzieci i rodziców. Nie jesteśmy organizatorem tych spotkań. Na ogół organizowane są one przez organizacje pozarządowe, które o publikację takiej informacji nas poprosiły, a my z ochotą i za darmo taką prośbę spełniliśmy. Niemal zawsze pod taką informacją pojawiają się od razu Wasze komentarze, które można sprowadzić do dwóch przykładów: “A kiedy w moim mieście?”, “Dlaczego nie ma takich spotkań w małych miejscowościach?”, itp.

Faktycznie, większość informacji dotyczy Warszawy. Sporadycznie zdarzą się wydarzenia w innych miejscowościach, ale i tak dotyczy to tylko tych największych miast. Osoby mieszkające w innych częściach Polski, zwłaszcza te, które mieszkają w mniejszych miejscowościach, mogą czuć się niejako dyskryminowane. Informacji dla nich nie zamieszczamy. Nie zamieszczamy, bo sami ich nie mamy – albo nikt tam warsztatów nie organizuje albo organizatorzy nie poinformowali nas o nich. Gdyby to zrobili, z chęcią byśmy publikowali. (Przy czym uczciwie wyjaśnimy – jeśli warsztaty są bezpłatne, to publikujemy za darmo, a jeśli pobiera opłaty od uczestników, to traktujemy to jak wpis reklamowy.) Niestety, w większości przypadków zapewne nie ma o czym informować, bo nic się nie dzieje.

Dlatego powstał ten wpis. Jest bowiem kilka wyjść z obecnej sytuacji, o których warto porozmawiać i do takiej rozmowy Was z całego serca zapraszamy.

Szukajcie

Tak, w mniejszych miejscowościach to może nie zadziałać (choć to wcale nie jest takie oczywiste), ale warto od tego zacząć. Rozejrzyjcie się po swojej okolicy. Spytajcie wujka Google. Być może na Waszym terenie działają organizacje (fundacje, stowarzyszenia, kluby) lub instytucje (warto sprawdzić np. Ośrodek Pomocy Społecznej), które organizują rozmaite warsztaty, czy wykłady, a Wy nawet o tym nie wiecie. Warto zajrzeć do bazy organizacji pozarządowych, np. na portalu NGO.pl i sprawdzić, jakie organizacje funkcjonują w Waszej miejscowości, a potem zajrzeć na ich strony www albo po prostu je odwiedzić. Czasami, choć to dotyczy raczej miast, rozmaite kawiarnie i klubokawiarnie organizują ciekawe wydarzenia. Swoją drogą – jeśli o takich się dowiecie, dajcie znać.

Organizujcie się

Może się oczywiście okazać, że rzeczywiście w Waszej okolicy nikt nie organizuje fajnych warsztatów. To nie znaczy wcale, że sprawa jest przegrana.

Jeśli w Waszej miejscowości działają jakieś organizacje czy instytucje, warto skrzyknąć się i w kilka osób zasygnalizować im potrzebę takich zajęć. Być może nie organizują, bo nie wiedzą, że jest takie zainteresowanie, a po sygnale od Was podejmą się takiego wyzwania. To czasami działa. Naprawdę.

Jeśli nie zadziała albo nie ma takiej organizacji, to zawsze można skrzyknąć się w kilka osób i po prostu coś samemu zorganizować. W pojedynkę to jest trudne, ale kiedy podzieli się zadania między kilka osób, to szanse na sukces są spore i wszyscy na tym skorzystają. Może jest wśród Was ktoś, kto może poprowadzić zajęcia? Jeśli nie, to warto rozejrzeć się za taką osobą.

Oczywiście, wtedy powstaje problem pieniędzy, bo takiemu szkoleniowcowi trzeba zapłacić. Jeśli jednak jest już grupa, to koszty rozłożą się na kilka osób i zrobi się z tego wydatek, na który można sobie pozwolić.

Warto też pamiętać o samorządzie lokalnym. Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nakłada pewne obowiązki w tej materii na samorząd:

Art. 6 pkt. 2 Do zadań własnych gminy należy w szczególności tworzenie gminnego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym:
1)  opracowanie i realizacja gminnego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie;
2)  prowadzenie poradnictwa i interwencji w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie w szczególności poprzez działania edukacyjne służące wzmocnieniu opiekuńczych i wychowawczych kompetencji rodziców w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie;
3)  zapewnienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie miejsc w ośrodkach wsparcia;
4) tworzenie zespołów interdyscyplinarnych.

Szczególnej uwadze polecamy podpunkt 2. Podobne obowiązki ustawa nakłada na władze powiatu, tu też warto zwrócić uwagę na podpunkt 2:

Art. 6. pkt. 3. Do zadań własnych powiatu należy w szczególności:
1) opracowanie i realizacja powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie;
2)  opracowanie i realizacja programów służących działaniom profilaktycznym mającym na celu udzielenie specjalistycznej pomocy, zwłaszcza w zakresie promowania i wdrożenia prawidłowych metod wychowawczych w stosunku do dzieci w rodzinach zagrożonych przemocą w rodzinie;
3)  zapewnienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie miejsc w ośrodkach wsparcia;
4)  zapewnienie osobom dotkniętym przemocą w rodzinie miejsc w ośrodkach interwencji kryzysowej.

Warto więc np. skrzyknąć się, a potem pójść do Ośrodka Pomocy Społecznej, albo nawet prosto do wójta. Wybory samorządowe już niedługo, więc może głos ludu zostanie wysłuchany…

Organizujmy się

Od pewnego czasu zastanawiamy się, czy my nie podejmiemy się organizacji warsztatów. Jeśli jednak mają one być dostępne również dla osób z mniejszych miejscowości, to musiałyby mieć formę tzw. webinarów, czyli szkoleń online.

Jak to działa? Uczestnicy dostają link do strony z pokojem szkoleniowym. Funkcjonuje to trochę jak popularne swego czasu chat roomy, tyle że z przekazem video, czyli trener widzi uczestników, a uczestnicy – trenera. Jest też oczywiście przekaz audio. Trener może, w miarę potrzeb, pokazywać materiały (jak prezentacja w trakcie wykładu w sali), pokazywać materiały edukacyjne dostępne online, itd. W ten sposób każdy, niezależnie od tego, gdzie mieszka, może wziąć w takim szkoleniu udział.

Rozwiązanie to jest fajne, ale – jak każde – ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne, jak mawiał klasyk. Trenerowi trzeba zapłacić, wynajęcie takiej wirtualnej sali szkoleniowej, która działa na tyle sprawnie, by wszyscy mogli z niej korzystać, też kosztuje. To zaś oznacza, że takie webinary musiałyby być płatne.

My zaś , jeśli mamy podjąć się ich organizacji, musimy najpierw ustalić, czy ma to w ogóle sens. Chcemy ustalić, czy są osoby zainteresowane udziałem w takich szkoleniach, a jeśli tak – to ile ich jest. Pragniemy też poznać Waszą opinię w różnych organizacyjnych kwestiach, takich jak dogodne dni i pory organizacji takich webinarów, Wasze oczekiwania odnośnie ceny i przede wszystkim tematyki. Dlatego bardzo prosimy Was o wypełnienie krótkiej i anonimowej ankiety

» WYPEŁNIJ ANKIETĘ «

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY