• Kategoria: Archiwum
 • Data:

Rozwód

Rozwód i to, co dzieje się wokół niego, to trudność zgłaszana do nas przez rodziców. Przede wszystkim jednak, o czym warto pamiętać, jest to sytuacja bardzo trudna dla wszystkich członków rodziny, również dla dziecka.

Gdy dochodzi do rozwodu, na ogół oznacza to, że już od pewnego czasu w rodzinie nie działo się najlepiej. Wbrew temu, co nam, dorosłym, niejednokrotnie się wydaje, już wcześniej dziecko czuło, że nie dzieje się dobrze. Zapominamy o tym, że dzieci bardzo dużo słyszą i bardzo dużo rozumieją, a jeśli, zwłaszcza gdy są małe, nie rozumieją, to wyczuwają emocje w otoczeniu. Być może kłóciliście się, a dziecko to słyszało. Być może nie wie, o co chodziło, ale wyczuwało Wasz gniew, złość, smutek.

Dziecko ma prawo czuć się zagubione, nie rozumieć tego, co się dzieje. Ma prawo również obawiać się tego, co dzieje się teraz i co będzie dziać się w przyszłości. Może przeciwko temu się buntować.

Niezależnie od tego, jak bardzo popsuły się relacje między Wami, nie zapominajcie, że rozwodzicie się ze sobą, a nie z dzieckiem. Przestajecie być mężem i żoną, ale nie przestajecie być mamą i tatą.

Poniżej kilka sugestii, o których warto pamiętać w sytuacji rozwodu:

 1. Powiedzcie dziecku prawdę o rozwodzie, nie mówcie o dalekiej podróży, śmierci, ucieczce. Nazwijcie “rzeczy po imieniu”.
 2. Jeśli jest taka możliwość, wspólnie poinformujcie dziecko o nadchodzącej sytuacji i zmianach, które w  związku z tym nastąpią (zmiana mieszkania, wyjazd jednej ze stron, itp).
 3. Zapewnijcie dziecko, że jest to Wasza decyzja oraz o tym, że nie ma ww tym winy dziecka.
 4. Wyjaśnijcie, że rozwód to sytuacja, w której rodzice rozstają się ze sobą, nie z dzieckiem. Zapewnijcie, że rodzic, który, nie będzie mieszkał z dzieckiem, nadal jest jego rodzicem.
 5. Postarajcie się oddzielić złość na współmałżonka / partnera od dziecka. Pamiętajcie, że dziecko NIE MA POTRZEBY wysłuchiwania o tym, jak bardzo zły jest drugi rodzic, jak Was zawiódł, czy zdradził. Nie obrażajcie drugiej strony w obecności dziecka. Jednocześnie nie wyolbrzymiajcie zasług rodzica, który odszedł – nie jest to potrzebne.
 6. Nie oszukujcie dziecka, że to minie, że jeśli będzie bardzo chciało, to kiedyś się pogodzicie. Jeśli podjęliście decyzję o rozwodzie, warto powiedzieć o tym.
 7. Bez względu na to jak Wy, dorośli, źle czujecie się w tej sytuacji, na pierwszym miesjcu stawiajcie dobro dziecka, jego poczucie bezpieczeństwa i spokój.
 8. Zróbcie wszystko, by życie codzienne przebiegało w rytmie znanym dziecku, by były określone godziny odpoczynku, posiłku, zabaw.
 9. Nie stawiajcie dziecka w takiej sytuacji, że będzie musiało się opowiedzieć po jednej ze stron. Nie ma tu znaczenia Twój żal do partnera/partnerki. Dziecko może kochać Was oboje tak samo mocno.
 10. Po wizycie u drugiego rodzica nie przesłuchuj dziecka. Nie dopytujcie czy nie ma tam “kochanki”, “kochanka”. Stawia to dziecko w bardzo trudnej dla niego roli. Utrudnia mu oswojenie się z sytuacją. Zmusza je do opowiadania się, po którejś ze stron. Może być powodem tego, że dziecko zacznie zgadywać co byście chcieli usłyszeć.
 11. Nie zmuszaj dziecka do przekazywania czegoś drugiej stronie (np informacji o alimentach itp). To Ty jesteś dorosły, zrób to sam.
 12. Bądź cierpliwy po powrocie dziecka od byłego współmałżonka. Dla dziecka taki powrót też może być trudny. Musi się też dostosować do nowej sytuacji. Staraj się nie pogarszać tego złośliwymi uwagami pod adresem byłego partnera/partnerki.

ilustracja: http://sailor-midnightstar.deviantart.com/art/Divorce-65899889

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY