• Kategoria: Archiwum
 • Data:

Nie boję się jedzenia

Dziecko niejadek to problem dla rodziców, a nieraz i dla całej rodziny, która swoimi “dobrymi radami” na ogół nie tylko nie pomaga w rozwiązaniu problemu, ale nawet go pogłębia.

Z jednej strony troska rodziców o to, by dziecko jadło, najlepiej zdrowo się odżywiając, jest zrozumiała i potrzebna. Z drugiej – nieumiejętne postępowanie w tej materii może przynieść trudne do odwrócenia skutki i na długo zniechęcić dziecko do jedzenia.

W poszukiwaniu sposobów na to, by jedzenie nie stało się najtrudniejszym wspomnieniem z dzieciństwa, zamieszczamy kilka podpowiedzi:

 1. Małe dziecko  = mały talerz, mało jedzenia na nim. Dokładka jest możliwa. Lepiej dołożyć, niż żeby nadmiar jedzenia na talerzu wywoływał strach “ja tyle nie zjem”.
 2. Dziecko, jeśli je, to ma też łyżkę, widelczyk, ma możliwość trzymania, dotykania. To oznacza zabrudzenia, rozlania, wyrzucenia –„zabawy jedzeniem”, która przejdzie w samodzielne jedzenie. Nie da się uniknąć zabrudzenia – pogódź się z tym jako rodzic.
 3. Pozwalaj dziecku jeść rękami, z czasem zacznie używać sztućców. To nieprawda, że nie można bawić się jedzeniem. Można. Jedzenie powinno budzić przyjemne skojarzenia.
 4. Jedz z dzieckiem, przy dziecku. Jedzenie w grupie smakuje lepiej. Dziecku łatwiej uczyć się jeść obserwując i naśladując Ciebie.
 5. Czas posiłku to czas spokoju, wybierania jedzenia, próbowania nowości. Zabawy, włączanie bajeczek i zagadywanie utrudniają dziecku naukę samodzielnego jedzenia oraz zauważanie nowych smaków.
 6. Przyzwyczajaj dziecko do siedzenia w czasie posiłku przy stole. Ty też wtedy bądź z dzieckiem.
 7. Ucząc dziecko nowych smaków czy faktur jedzenia też ich próbuj, pokażesz dziecku, że to bezpieczne.
 8. Zaufaj dziecku, gdy mówi, że nie jest głodne. Tobie też zdarza się taki czas. Nie traktuj zachowania dziecka, jako osobistej porażki.
 9. Posiłek podany w ładny sposób jest atrakcyjniejszy dla dziecka. Kanapka wyglądająca jak uśmiechnięta buzia zachęca.
 10. Pozwól dziecku jeść w swoim tempie. Jeśli posiłek trwa długo, a ty się spieszysz, zaplanuj go inaczej, tak by zdążyć.
 11. Pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniach posiłku stołu. 

Postaraj się unikać następujących sformułowań:

 • Jedz, czemu nie jesz?
 • Masz to wszystko zjeść.
 • Napijesz się po jedzeniu.
 • Nie obchodzi mnie, że nie jesteś głodny.
 • Zjedz tylko mięsko, a zostaw ziemniaczki.
 • Picie dostaniesz, jak wszystko ładnie zjesz.
 • Tyle się napracowałam, a ty teraz nie jesz? Nie rób mamusi przykrości, zjedz.

Tu może pojawić się dłuższa lista takich słów, które można było by wymazać i wykreślić, tak by w czasie posiłku sie nie pojawiły. Podeślij takie zdania, które pamiętasz ze swojego dzieciństwa.

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY