• Kategoria: Archiwum
  • Data:

iDziecko dzieci i komputery

[dropcap style=’square’]K[/dropcap]orzystanie z Internetu czy granie w gry komputerowe jest we współczesnych czasach czymś naturalnym i oczywistym. Jednakże równocześnie komputer niesie ze sobą wiele obaw.

Rodzice boją się, że ich dzieci zbyt mocno angażują się w korzystanie z internetu czy gier komputerowych, co może negatywnie wpływać na ich rozwój psychiczny, intelektualny bądź emocjonalny. Co zrobić zatem, aby mieć pewność, że nasze dziecko bezpiecznie korzysta z

Komputer – nie taki zły

Przede wszystkim na początku musimy sobie uświadomić, że Internet i gry komputerowe nie są same w sobie złe. Mogą one nawet mieć korzystny wpływ na rozwój naszego dziecka. Musimy jednak dobrać odpowiednie aplikacje do wieku naszej pociechy. Wtedy na przykład gry mogą stać się przydatnym narzędziem, które będzie wspomagać rozwój oraz zaktywizuje malca poznawczo.

Używanie komputera, wspomaga bowiem między innymi koordynację wzrokowo-ruchową , pobudza zmysły, a także uczy szybkiego kojarzenia. Komputer może być więc wspaniałym narzędziem nauki. Nie tylko dlatego, że w internecie znajdziemy olbrzymie zasoby wiedzy, które często przekazywane są w dużo bardziej atrakcyjny sposób niż w tradycyjnych książkach. Również gry powodują, że dzieci łatwiej przyswajają ważne informacje. Ich dużym atutem jest to, że oferują one natychmiastową nagrodę, która wspomaga proces nabywania wiedzy. Dzieci znacznie chętniej uczą się nowego materiału podanego w formie takiej gry. Przykładem jest choćby gra Do-Mi przeznaczona na iPada. W atrakcyjny sposób uczy ona dziecko składania sylab, a w następstwie również czytania. Gracz może wygrać z przeciwnikiem, co wzmacnia jego motywację, do dalszej nauki.

Widać więc, że komputer, gry i internet mają wiele atutów. Równocześnie jednak w sieci pojawia się mnóstwo zagrożeń, na które z pewnością nie chcemy narazić swojej pociechy. Dlatego też zadaniem rodzica jest nauczenie dziecka korzystania z komputera oraz sieci.

Pomocne w tym mogą być różnego typu programy, które pozwalają rodzicom kontrolować sieciowe poczynania dzieci. Umożliwiają one zabezpieczenie dzieci przed treściami niepożądanymi. Tego typu narzędzie momentalnie wyłącza wszelkie programy, które zawierają w swoich tytułach choćby jedno z zakazanych słów. Taka aplikacja jest bardzo pomocna dla rodziców, jednakże nie może ona być jedynym działaniem. Jak zawsze dużo ważniejsza jest rozmowa z dzieckiem i przekazanie mu odpowiednich nawyków oraz rozsądnego postępowania w sieci.

Rozmawiajmy z dzieckiem

Jak zawsze komunikacja jest najważniejsza. Rozmowa kształtuje bowiem nie tylko więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem, ale również pozwala na przekazanie wszelkich istotnych informacji wychowawczych. Dlatego też w momencie, gdy nasza pociecha zaczyna mieć pierwszą styczność z komputerem i internetem, należy już zacząć pierwsze rozmowy na temat sieci. Musimy wtedy być otwarci na pytania i starać się jak najlepiej wyjaśnić wszelkie wątpliwości malca. Później starajmy się utrzymywać w rodzinie dość otwartą komunikację tak, aby również i nastolatek chętnie dzielił się z nami swoimi problemami, a nie szukał jedynie rozwiązań ich w gronie znajomych. Bardzo istotne są rozmowy nie tylko o codziennym życiu, ale również o znajomych z sieci czy nowych trendach internetowych. Ze starszymi dziećmi możemy również porozmawiać o stronach dla dorosłych oraz pornografii, która pojawia się w internecie. Warto wtedy pokazać nastolatkowi miejsca w sieci, gdzie seksualność pokazana jest w odpowiedni sposób.

Reguły korzystania z komputera

Drugą ważną kwestią jest ustanowienie zasad korzystania z komputera i internetu w domu. Młodsze dzieci nie powinny pozostawać same przy komputerze, lecz jedynie pod opieką dorosłych. Wtedy możemy zadecydować, co będzie odpowiednie dla naszej pociechy i adekwatne do określonego wieku. Starajmy się wtedy wyznaczyć również określony czas, który maluch może spędzić przed monitorem w ciągu dnia.

W przypadku dzieci starszych, które już samodzielnie buszują w sieci należy przede wszystkim ustalić adresy stron, które są nieodpowiednie i w związku z tym nie należy na nie wchodzić. W przypadku młodzieży również istotne są godziny korzystania z komputera.

Warto również porozmawiać o informacjach, których nie powinno się udostępniać w Internecie, a także o komunikacji, która prowadzona jest w ramach portali społecznościowych. Rodzice muszą nauczyć młodego internautę tego, że nie powinno się podawać szczegółowych danych o sobie i tak jak w realu nie można rozmawiać z osobami obcymi. Ponadto warto uświadomić dziecko, że coś, co zostanie udostępnione w sieci choć raz, może już w niej na zawsze zostać. Taka informacja może ustrzec młodego użytkownika przed różnymi problemami w społeczności internetowej.

Dbając o bezpieczeństwo naszego dziecka w sieci możemy skorzystać z pomocy różnego typu aplikacji, które dają nam kontrolę nad jego poczynaniami. Przy tym warto również rozeznać się w stronach, które nie niosą ze zagrożeń.

Jednakże najważniejsza jest rozmowa i to, co przekażemy dziecku w ramach wychowania. Najlepszym strażnikiem naszej pociechy powinna być ona sama, czyli wspaniale byłoby, aby dziecko przestrzegało zasad, które mu przekazywaliśmy.

Joanna Mikołajewicz

Dziennikarka, pisarka, specjalistka od PR, współpracowała ze Świetlicą Interaktywną iClub w Łomiankach

logo_iclub

10 sprawdzonych sposobów, jak wspomóc dziecko w nauce programowania - pobierz darmowy ebook

POLECAMY