• Kategoria: Archiwum
  • Data:

Rodzinne negocjacje

W czasie gdy dziecko dorasta, łatwo w domu o konflikty dotyczące np. podejmowanych decyzji, zakresu obowiązków czy zasad zachowania. Ważną umiejętnością jest wówczas taka komunikacja, która doprowadza do rozwiązania konfliktów w sposób zadowalający zarówno rodziców jak i nastolatków – czyli umiejętność negocjacji. Rodzice komunikują się przyjmując różne style:

Miękki styl negocjacji, polega na unikaniu sporów i dążeniu za wszelką cenę do porozumienia. Charakteryzuje go gotowość do kompromisu i duża elastyczność. Jednak osoba reprezentująca ten styl łatwo poddaje się presji i naciskom drugiej strony. Rodzic, który pod wpływem nacisków dziecka zgadza się na coś dla świętego spokoju lub wbrew własnym przekonaniom, na pewno nie jest autorytetem dla syna czy córki.

Odmiennym stylem jest twardy styl negocjacji. Osoba działająca w tym stylu za wszelką cenę dąży do zwycięstwa i walczy o przeforsowanie swojego rozwiązania. W postępowaniu tym brak zaufania i nie ma w nim zgody na żadne kompromisy. Styl ten przyjmują często rodzice, którzy chcą pokazać swoją władzę, posuwając się nawet do gróźb i zastraszania.

Warto wypracować nastawienie, które traktuje konflikt jak zadanie, które trzeba wspólnie rozwiązać. W negocjacjach nastawionych na współpracę, obie strony zmotywowane są do szukania rozwiązań korzystnych zarówno dla rodziców jak i nastolatków. Uważnie słuchają informacji o potrzebach i uczuciach. W czasie takiej rozmowy obie strony czuja się bezpiecznie. Rodzic nie obawia się utraty autorytetu, a nastolatek nie czuje na sobie presji wynikającej z przewagi rodzica.

Nauka dojrzałego i umiejętnego rozwiązywania konfliktów prowadzi nie tylko do rozwiązania problemu, ale pozwala nastolatkowi funkcjonować w kontakcie z rodzicem na bardziej partnerskich zasadach. Jeśli problem prowadzi do wspólnego poszukiwania wyjścia z trudnej sytuacji, wzrasta poziom zaufania nastolatków do rodziców i prawdopodobnie chętniej będą podejmować z rodzicami rozmowy na ważne tematy.

Obserwuj

Mądrzy Rodzice

archiwum at Mądrzy Rodzice
Mądrzy Rodzice to blog prowadzony przez rodziców - dla rodziców, którzy chcą rozwijać się w swoim rodzicielstwie. Bliska nam jest myśl pedagogiczna Janusza Korczaka.
Mądrzy Rodzice
Obserwuj

POLECAMY